Nawigacja

 • Gościnne występy

  W dniu 5 stycznia uczniowie klasy IVa wraz z opiekunami: p. Jadwigą Gucik i p. Ewą Olszowską występowali w pielęgniarskim Domu Opieki w Żarkach. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci dostarczyło starszym osobom wielu wzruszeń.

  W dniu 6 stycznia uczniowie wystąpili w Kościele p.w.św. Stanisława B.M. Jasełka w wykonaniu dzieci bardzo podobały się publiczności, za co zostały nagrodzone brawami.

   

 • 20 grudnia 2013r w ostatni dzień zajęć w szkole przed przerwą świąteczną, uczniowie wszystkich klas wzięli udział w wigilijnych spotkaniach. Dzieci z klasy IVa  pod kierunkiem pani katechetki Jadwigi Gucik zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie podczas szkolnych jasełek.  Pojawili się trzej królowie, pastuszkowie, nie zabrakło również tradycyjnych kolęd. Przepiękna sceneria przygotowana przez p. Mariolę Korcz, p. Annę Rybak i p. Monikę Potempę ubogaciła ten przedświąteczny piątek.

  Zdjęcia zostały dodane do albumu Jasełka.

 • Świąteczne dekoracje wykonane w ramach zajęć technicznych:

  ·         Choinki z metalowej siatki wycinane, malowane i zdobione przez piątoklasistów,

  ·         Choinki z orgiami modułowego pracowicie składane przez gimnazjalistów
  z klasy IIA i IIB.

  Zapraszamy do albumu Świąteczne dekoracje.

 • Dnia 13 grudnia 2013 dobiegła końca organizowana przez Szkolne Koło Charytatywne „Serce” zbiórka środków czystości oraz przyborów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka w Oświęcimiu. Dary zostały przekazane na ręce Pani Dyrektor ośrodka, wychowawców oraz wychowanków. W akcję włączyli się nie tylko uczniowie, rodzice oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Żarkach, ale także właściciele apteki oraz sklepu przemysłowego w Żarkach.

  Wszystkim ofiarodawcom  serdecznie dziękujemy!

   

  Zapraszamy do albumu Szkolne Koło Charytatywne.

 • 10 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty świąteczne. Powstały m.in. anioły malowane na desce, ozdoby z filcu, gwiazdy ozdobione techniką decoupage.

  zapraszam do albumu foto. warsztaty św.

 • Wycieczka do fabryki bombek w Krakowie

  5 grudnia klasy pierwsze zwiedzały fabrykę bombek w Krakowie. Podczas warsztatów samodzielnie ozdabiały bombki. Powstały prawdziwe dzieła sztuki! Każda bombka była inna. W czasie kiedy bombki były suszone i pakowane przez pracownice fabryki w kartonowe pudełka, dzieci na ekranie oglądały proces powstawania bombek. Poznały kolejne etapy, począwszy od rozgrzania i odpowiedniego formowania szklanej rurki, poprzez srebrzenie i docinanie, aż po zdobienie. Na samym końcu dzieci dokonały zakupów bombek w sklepiku firmowym.

  Zapraszamy do albumu fotograficznego.

 • 29.11.2013

  Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu świetlica.

 • Zabawa andrzejkowa

   

  Dnia 28.11.2013r. uczniowie klas I-III spotkali się na zabawie andrzejkowej w Domu Kultury w Żarkach. Zabawa przebiegała w miłej i wesołej atmosferze, przy wspaniałej muzyce. Przeplatana była różnymi konkursami i wróżbami. Nie zabrakło więc konkursu tańca, rysowania na czas, wróżby z butami, z sercami. Trakcją było lanie wosku przez klucz. Na zakończenie każdy dostał woskową figurkę na pamiątkę.

 • Dzień Chłopaka

   

  Tradycyjnie we wrześniu każdego roku obchodzimy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowują tego dnia drobne upominki, składają życzenia, organizują konkursy. Samorząd Uczniowski organizuje dyskotekę szkolną na której bawią się uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Zobacz jak bawili się uczniowie.

   

 • Kalendarz roku szkolnego 2013/2014 Zespół Szkół w Żarkach

   

  1.  

  Rozpoczęcie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych

  2 września 2013 r.

  1.  

  Zebrania rodziców z wychowawcami i dyrekcją

  do 20 września 2013 r.

  1.  

  Dzień otwarty

  22 października  2013 r.

  1.  

  Dzień otwarty

  11 grudnia 2013 r.

  1.  

  Zimowa przerwa świąteczna

  23-31 grudnia 2013 r.

  1.  

  Wystawienie ocen śródrocznych

  do 22 stycznia 2014 r.

  1.  

  Klasyfikacyjne posiedzenie RP

  29 stycznia 2014 r.

  1.  

  Zebranie z rodzicami

  30 stycznia 2014 r.

  1.  

  Zakończenie I semestru

  31 stycznia 2014 r.

  1.  

  Ferie zimowe

  3-16 lutego 2014r.

  1.  

  Dzień otwarty

  27 marca 2014 r.

  1.  

  Sprawdzian szóstoklasisty

  1 kwietnia 2014 r.

  1.  

  Wiosenna przerwa świąteczna

  17-22 kwietnia 2014 r.

  1.  

  Egzamin gimnazjalny

  23-25 kwietnia 2014r.

  1.  

  Dzień otwarty i informacja o przewidywanych ocenach niedostatecznych

  20 maja 2014 r.

  1.  

  Wystawienie ocen rocznych

  do 17 czerwca 2014 r.

  1.  

  Klasyfikacyjne posiedzenie RP

  24 czerwca 2014 r.

  1.  

  Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych

  27 czerwca 2014 r.

  1.  

  Ferie letnie

  28 czerwca -31 sierpnia 2014 r.

   

  Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla SP: 1 kwietnia, 2 maja, 20 czerwca 2014 r.

  Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla Gimnazjum: 23-25 kwietnia, 2 maja,
  20 czerwca 2014r.

 • Ślubowanie klas pierwszych

  W poniedziałek 2 września odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Na uroczystej akademii do grona uczniów Zespołu Szkół w Żarkach przyjęto uczniów klas pierwszych, którzy złóżyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez pana dyrektora.

  Zobacz zdjęcia w albumie.

   

 • Rok Szkolny 2013/2014

  Rozpoczęcie  roku szkolnego 2013/2014

   

  2 września 2013 r. t.j.  poniedziałek

  godz. 8.00 – Msza  Św. w  Kościele Św. Stanisława BM

  godz. 9.00 – inauguracja roku szkolnego– sala gimnastyczna

  godz. 9.20  spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych.

 • Projekt edukacyjny z fizyki

  Ciekawe zjawiska – pioruny to temat projektu edukacyjnego zrealizowanego przez uczniów klasy II B Gimnazjum: Patryka Kosowskiego, Damiana Rzepę i Arkadiusza Karaśkiewicza. Ich praca została przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej 8 maja 2013 roku, w której wyjaśnili przyczyny powstawania piorunów, zagrożenia wynikające z wyładowań atmosferycznych oraz ich skutki. Słuchaczy (uczniów Szkoły  Podstawowej i Gimnazjum) zainteresowały rodzaje piorunów, sposoby bezpiecznego zachowania się ludzi podczas burzy, ochrona obiektów i relacje osób porażonych piorunem. Dodatkowym, bardzo interesującym elementem tego spotkania był widowiskowy pokaz działania  cewki Tesli, przedstawiony przez absolwenta naszej szkoły Piotra Cyganika. (zdjęcia)

  Opiekun projektu -  Barbara Dachowska

 • Kwasy obok nas

  Uczniowie klasy II B Gimnazjum Konrad Bisaga, Jan Horawa, Szymon Kurzawa realizujący projekt edukacyjny Kwasy „obok nas” pod kierunkiem nauczycielki chemii, musieli posłużyć się informacjami z różnych źródeł, wykazać współpracą w grupie oraz umiejętnością prezentacji własnych osiągnięć. Efekty pracy przedstawili w formie: albumu „Kwasy nie takie straszne”, prezentacji PowerPoint „Kwaśne opady” i animowanej scenki multimedialnej „Czy kiedyś może zabraknąć czystego powietrza?” (format: wmv, rozmiar: 37,3 MB). W prezentacji projektu uczestniczyli gimnazjaliści z klasy pierwszej i drugiej.

 • Konkurs wiedzy o Francji

  W dniu 6 czerwca 2013 r. w Libiąskim Centrum Kultury odbył się Konkurs Wiedzy o Francji. Uczennice naszej szkoły Julia Kosowska i Aleksandra Pająk zajęły II miejsce.
  Organizatorem konkursu było libiąskie Towarzystwo Przyjaciół Francji przy współpracy z LCK, a patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Libiąża Jacek Latko.
  Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o Francji z zakresu historii, geografii, kultury, a także umacnianie przyjaźni polsko – francuskiej.
  Zadaniem drużyn była prezentacja wybranej francuskiej postaci historycznej z dowolnej epoki, prezentacja multimedialna znanego zabytku, regionu, miasta lub innego atrakcyjnego miejsca we Francji, wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej symbol Francji oraz wykazanie się wiedzą o Francji.

   

 • Dzień Ziemi w Zespole Szkół w Żarkach

  28 maja 2013 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowano liczne atrakcje.
  Uczniowie zapoznali się z zasadami prawidłowego segregowania odpadów oraz metodami recyklingu. W konkursie plastycznym „Smoki w Krainie EKO” zaprezentowali jak można twórczo wykorzystać surowce wtórne. Klasy I-III SP brały udział w zabawach ekologicznych i tańcach integracyjnych. Klasy IV-VI uczestniczyły w quizie ekologicznym oraz w konkursie plastycznym „Projekt stroju ekologicznego”. Klasy gimnazjalne rozwiązywały quiz ekologiczny.
  Gościem imprezy była p. Liliana Armatys z Nadleśnictwa w Chrzanowie, która opowiadała o pracy leśników oraz o ochronie lasów.
  Podczas Dnia Ziemi Zespół „Macierzanki” oraz uczniowie naszej szkoły przedstawili dziewiętnastowieczny obrzęd oczepin (zob. „Szkoła pachnąca tradycją” - obrzęd cepin (oczepin) w Żarkach" http://www.partnerstwonajurze.pl/news_show_single.php?id=262)

   

 • Dni Języków Obcych w naszej szkole

  W dniach 9-13 maj 2013 zostały zorganizowane w naszej szkole Dni Języków Obcych, w ramach których odbyły się różnego rodzaju konkursy i przedstawienia.

  Dnia 9 maja 2013 został zorganizowany Konkurs Wiedzy o Niemczech. Konkurs skierowany był do gimnazjalistów. Zagadnienia do konkursu obejmowały 5 zakresów: geografia, historia, tradycje i święta, polityka, zabytki (Monachium, Kolonia, Berlin). Uczniowie przygotowywali się dwójkami i odpowiadali na pytania w trzech rundach, od najprostrzej do najtrudniejszej.
  Nagrody zdobyli:
  I miejsce: Karolina Biel oraz Julia Kosowska z Ia
  II miejsce: Karolina Penczek oraz Mateusz Wojtczak z Ib

  W tym samym dniu  odbył sie konkurs The Master of The Dictation czyli Mistrz Dyktanda w języku angielskim. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas piątych i szóstych szkoły podstawowej.
  Nagrody zdobyli:
  I miejsce: Katarzyna Malik oraz Nikola Szkółka 6a
  II miejsce: Julia Bisaga 6a, Ewa Kotowska 6b oraz Olivier Lichota 5a
  III miejsce: Kinga Borowska6b.

  Dnia 10 maja odbył się Konkurs z jezyka angielskiego dla klas trzecich szkoly podstawowej. W eliminacjach wzielo udzial 18 uczniów, z czego 10 zakwalifikowalo się do finału.
  Wszyscy finalisci wykazali się bardzo dobra znajomoscia jezyka angielskiego.
  Nagrody zdobyli:  
  I miejsce: Emilia Szafran 3b       
  II miejsce: Martyna Biel 3a
  III miejsce: Aleksandra Miziolek 3a.

  Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe lub inne materiały służące do nauki języków obcych. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców oraz przez  wydawnictwo Macmillan.

  W dniu 13 maja 2013 odbyło się podsumowanie konkursów, czyli wręczenie nagród i dyplomów oraz przedstawienie w języku angielskim przygotowane przez uczniów  klas: 6a, 6b i 5a oraz panią Jolantę Adryan.
  Organizatorzy:
  Adryan Jolanta
  Kubica Aneta
  Zakuła Marzena

   

   

 • Międzyszkolny Turniej Języka Angielskiego

  17 kwietnia 2013r. nasi uczniowie więli udział w Międzyszkolnym Turnieju Języka Angielskiego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Libiążu oraz wydawnictwo językowe Macmillan Polska Sp. z o.o. Do turnieju przystąpiło łącznie 28 uczniów z 5 szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Libiąż.

  Wszyscy nasi uczniowie wykazali się sporą wiedzą z zakresu języka angielskiego. Dwoje z nich zajęło miejsca w pierwszej trójce.

  Aleksandra Miziołek  – II miejsce  (kategoria wiekowa: klasy 1-3, opiekun p. Marzena Zakuła)

  Arkadiusz Ptasiński – III miejsce   (kategoria wiekowa: klasa IV-VI, opiekun p. Jolanta Adryan)

  Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

   

 • Informacja dla rodziców

  Szanowni Państwo Rodzice Dzieci 6-letnich!

  Jeżeli Twoje dziecko:

    potrafi zadawać pytania i wysłuchać odpowiedzi; rozumie polecenia formułowane przez dorosłych; potrafi zwrócić się o pomoc; potrafi się przedstawić, wie ile ma lat i gdzie mieszka; chętnie bawi się z rówieśnikami w gry i zabawy dziecięce; przestrzegając reguł interesuje się książkami i opowiadanymi historiami; opowiada historyjki do obrazków; potrafi podzielić proste słowa na sylaby (np. mama, tata); rysuje, maluje, lepi z plasteliny i potrafi posługiwać się nożyczkami; podczas rysowania, zabawy – potrafi skupić się na zadaniu i stara się doprowadzić je do końca; potrafi liczyć, dodawać i odejmować na przedmiotach i na palcach; umie pokazać prawą i lewą stronę  

  to znaczy, że z powodzeniem rozpocznie naukę w pierwszej klasie.

  Jeżeli Twoje dziecko chce iść do szkoły, a w większym lub mniejszym stopniu radzi sobie w wymienionych wyżej zakresach, na pewno da sobie radę w pierwszej klasie

   

  Z badań wynika, że już po roku nauki w szkole dzieci, które rozpoczęły ją

  jako sześciolatki mają znacznie wyższe osiągnięcia z zakresu matematyki,

  czytania i pisania niż ich rówieśnicy, którzy w tym czasie chodzili do

  przedszkola lub oddziału przedszkolnego. Z kolei w testach po III klasie,

  w większości uzyskują wyniki lepsze, niż ich koleżanki i koledzy, którzy do

  szkoły poszli jako siedmiolatki

   

  ZMIENIONA W 2009 R. PODSTAWA PROGRAMOWA DEFINIUJE NA NOWO ZADANIA PRZEDSZKOLA I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

  Przedszkole        

  Szkoła Podstawowa             

  • rozwijanie zdolności
  • wczesna diagnoza  i wsparcie
  • wyrównywanie szans
  • współpraca z rodzicami   
  • uspołecznienie
  • rozwijanie umiejętności
  • wyposażanie w wiedzę
  • rozbudzanie zainteresowań
  • indywidualizacja, zwiększanie szans edukacyjnych
  • dobra opieka
  • wsparcie wychowawcze

   

  Ważne:

  Gotowość szkolną dziecko osiąga w przedszkolu.

  Nad osiągnięciem dojrzałości szkolnej pracuje się w klasie pierwszej szkoły podstawowej dostosowując warunki do potrzeb dziecka sześcioletniego:

  1) sale lekcyjne powinny składać się z dwóch części: edukacyjnej (wyposażonej w tablicę, stoliki itp.) i rekreacyjnej (odpowiednio do tego przystosowanej),
  2) w klasie I szkoły podstawowej około połowy czasu przeznaczonego na edukację polonistyczną uczniowie mogą zajmować się rysowaniem i pisaniem, siedząc przy stolikach, 3) dzieci mogą korzystać z zeszytów ćwiczeń najwyżej przez jedną czwartą czasu przeznaczonego na edukację matematyczną.

  CZY DZIECKO GOTOWE DO SZKOŁY CZYTA I PISZE? 

  NIE. Sześciolatek w przedszkolu przygotowuje się do nauki czytania, pisania i edukacji matematycznej – sześciolatek w szkole uczy się czytania, pisania i matematyki.

  Najważniejsze umiejętności z tych obszarów przedstawia poniższa tabela:

  Sześciolatek w przedszkolu:

  Sześciolatek w I klasie
  uczy się:

   

  – wszystkich liter alfabetu

   – rozwija sprawność rąk (rysuje, wycina, lepi z plasteliny) przygotowuje się do nauki pisania

  – pisać proste, krótkie zdania

  – słucha bajek, wierszy, opowiadań – rozwija swoje zainteresowania czytaniem i pisaniem

  – czytać krótkie teksty

  – dzieli zdania na wyrazy, wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w wyrazach o prostej budowie

  – rozróżniać pojęcia: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie oraz posługiwać się nimi

  – uczy się odróżniać błędne liczenie od poprawnego, liczy z wykorzystaniem  konkretnych przedmiotów

  – poprawnie liczyć (także wspak) do 20 oraz zapisywać liczby cyframi do 10

  – podejmuje próby dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub innych konkretach

  – sprawnie dodawać i odejmować do 10 oraz zapisywać te działania

   

  – rozwiązywać zadania z treścią

  – dowiaduje się, na czym polega pomiar długości i poznaje proste sposoby mierzenia np. krokami, stopa za stopą

  – mierzyć długość, posługując się np. linijką.
  – porównywać długości obiektów

   

  – ważyć przedmioty

  – poznaje pory dnia, roku, dni tygodnia
  i miesiące

  - zależności między porami roku a zjawiskami przyrody

   

  – korzystać z kalendarza, nazywa dni tygodnia i miesiące w roku

   

 • Informacja o zapisach dzieci do przedszkola i klasy pierwszej SP

  DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ W ŻARKACH INFORMUJE, ŻE ROZPOCZĘTO ZAPISY DO PRZEDSZKOLA I PIERWSZEJ KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NA ROK SZKOLNY 2013/2014. WYPEŁNIONE KARTY ZGŁOSZENIA MOŻNA SKŁADAĆ W SEKRETARIACIE SZKOŁY DO 31 MARCA 2013R.

  Karta_zgloszenia_do_przedszkola.pdf Wniosek_o_przyjecie_do_klasy1_SP.pdf

   

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Żarkach
  Zespół Szkół w Żarkach, ul. Astronautów 3, 32-593 Żarki
 • 032 6272114

Galeria zdjęć