• Informacje ogólne




        • Projekt „Aktywny w Szkole – Aktywny w Życiu”



          Projekt „AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY W ŻYCIU” skierowany jest do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te szkoły – w sumie beneficjentami projektu będzie ponad 3000 osób. W projekcie biorą udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego - 80 gimnazjów w tym Gimnazjum w Żarkach.

          W gimnazjum powstało Koło Naukowe Młodych z trzema sekcjami problemowymi:

          1.    naukowo-techniczna (ze szczególnym uwzględnieniem łączenia elementów matematyki, fizyki i biologii),

          2.    informatyczna

          3.    przedsiębiorczości.

          Każda z sekcji ma swojego opiekuna – nauczyciela przedmiotu powiązanego tematycznie z sekcją. Koła Naukowe Młodych tworzą zespoły uczniów pracujących metodą projektową nad ciekawymi zagadnieniami naukowo-technicznymi. Wybrane tematy  łączą obszarowo matematykę, fizykę i biologię z elementami wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych. Każda z Filii zostanie wyposażona w nowoczesne materiały do prowadzenia eksperymentów, badań i realizacji projektów o charakterze naukowym.

          Zajęcia realizowane w ramach Kół Naukowych Młodych  odbywają się w szkole, w wymiarze około 12 godzin miesięcznie.

          Korzyści dla naszego gimnazjum:

          1.    Prowadzenia w szkole licznych działań edukacyjnych dla uczniów, finansowanych ze środków projektu (zajęcia pozalekcyjne, wycieczki i obozy naukowe).

          2.    Nawiązania stałej współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

          3.    Otrzymania zakupionego ze środków projektu sprzętu służącego interaktywnemu prowadzeniu zajęć.

          4.    Nawiązania współpracy ze szkołami w innych regionach (wspólne wycieczki i obozy, udział w konkursie).

          5.    Uzyskanie środków na wyposażenie w nowoczesne materiały edukacyjne.

          6.    Wsparcie nauczycieli o twórczej postawie wobec zadań dydaktycznych.

          Korzyści dla uczniów:

          1.    Koła Naukowe Młodych

          2.    Festiwale Nauki (Święto nauki organizowane przez Koła Naukowe Młodych w formie pikniku dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych przez młodzież gości z otoczenia szkoły (rodzina, sąsiedzi, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji itd.). Zaplecze organizacyjne (uzyskanie zgody dyrekcji, wybór terminu, opracowanie zaproszeń i plakatów oraz materiałów) stanowić będą członkowie Koła w danej szkole przy wsparciu nauczycieli i przedstawiciela Uniwersytetu Śląskiego.)

          3.    Udział w Szkoleniu „Warsztaty Aktywności Własnej”(Cykl dwudniowych szkoleń)  umożliwiających nabycie umiejętności planowania ścieżki kariery (edukacyjnej, a w przyszłości zawodowej), określenie potencjału, zbudowanie Indywidualnego Planu Aktywności (określenie kolejnych etapów rozwoju, metod pełnego wykorzystania własnych zdolności, dokonania wyboru kolejnych etapów edukacji np. szkoły ponadgimnazjalnej).

          4.    Wycieczki naukowe (Wycieczki organizowane będą do instytucji i firm łączących w swojej działalności naukę i jej osiągnięcia z aspektem gospodarczym i przemysłowym oraz w miejsca atrakcyjne ze względu na bogactwo świata przyrodniczego. Tematyka wycieczek będzie stanowiła kontynuację zajęć realizowanych w ramach Kół Naukowych Młodych – będzie nawiązaniem do pojawiających się problemów badawczych)

          5.    Obozy naukowe (Tygodniowe obozy naukowe są odpowiedzią na jeden z filarów edukacji „uczyć się, aby żyć wspólnie”. Koncepcja wspólnych obozów naukowych (realizowanych w regionie innym niż ten zamieszkania) zakłada umożliwienie uczniom zrealizowania projektu o charakterze naukowym w ponadregionalnym zespole. Temat projektu będzie wynikiem działań podejmowanych w ramach Ponadregionalnych Warsztatów Naukowych. Obozy odbędą się głównie w okresie wakacyjnej przerwy w nauce. Przewidziane dla wszystkich uczniów, organizowane będą tak, aby umożliwiały wspólny wyjazd reprezentantom co najmniej 3 regionów.)

          6.    Wsparcie i pomoc (Zajęcia wspierające w nadrobieniu zaległości w nauce realizowane w grupach 3-osobowych, w godzinach popołudniowych lub w weekendy. Każdy z uczniów zakwalifikowanych do udziału w „VIP” otrzyma do wykorzystania „Bon Edukacyjny VIP-a”. Dokument ten będzie umożliwiał wykorzystanie 12 godzin miesięcznie na zajęcia wyrównawcze z jednego z przedmiotów: matematyka, fizyka, biologia. Każdy uczeń samodzielnie dokona wyboru, z jakiego przedmiotu potrzebuje wsparcia. Wybór nauczycieli prowadzących zajęcia zostanie dokonany m.in. w oparciu o opinie uczniów tak, aby współpraca przynosiła maksymalne efekty.)

          7.    Ponadregionalne warsztaty naukowe (Celem jest prezentacja działań i sukcesów uczniów działających w Kołach Naukowych Młodych, ranking osiągnięć, wybór ponadregionalnych kierunków działań-zespołowe podejmowanie zadań. Warsztaty realizowane będą w formie jednodniowych zjazdów w Uniwersytecie Śląskim. Zakres działań zostanie zaproponowany przez kadrę UŚ w porozumieniu z opiekunami Kół oraz z uczniami za pośrednictwem strony internetowej i biuletynu. Sesje prowadzone będą przez wykładowców akademickich przy wsparciu studentów danego wydziału.)

          8.    Konkursy z nagrodami (W ramach projektu ogłoszony zostanie konkurs, w którym będą brały udział zespoły uczniów z minimum 3 województw. Dokładny regulamin zostanie ogłoszony przez Kierownika merytorycznego projektu. Stworzenie pracy konkursowej będzie wymagało połączenia wiedzy z zakresu nauk ścisłych i informatyki. Szczególną formą nagrody, obok nagród rzeczowych, dla 30 finalistów będzie udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej – 30 artystycznych portretów stworzy wystawę, która będzie promowała projekt oraz jego idee (wystawa prezentowana będzie w 4 miastach wojewódzkich, w tym w Uniwersytecie Śląskim).

          9.    Współredagowanie ponadregionalnego biuletynu internetowego (W ramach projektu stworzony zostanie specjalnie dla uczniów Biuletyn naukowy (wersja elektroniczna, dostępna na specjalnej podstronie projektu). Zamieszczane w nim będą artykuły, wyniki prac zespołów ponadregionalnych.)