Aktualności
Nauka zdalna w szkołach przedłużona do 3 stycznia 2021 r.
Fotomontaż
Na lekcjach informatyki uczniowie klasy siódmej wykonali fotomontaż, który jest marzeniem wyjazdu na wycieczkę.
Żeby zrobić fotomontaż potrzebne są co najmniej dwie grafiki: jedna zawierająca dowolny obiekt, druga będzie nowym tłem dla tego obiektu.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Fotomontaż.
8
W rocznicę upamiętnienia postaci ks. J.Lelito.
„Jestem niewinny wobec Kościoła i wobec Polski- a to wystarczy.”
„Ostatnie słowo ks. Gurgacza’’ z płyty „Żołnierze niezłomni. Podziemna Armia powraca”
Reduta Dobrego Imienia- Polska Liga przeciw Zniesławieniom objęła honorowym patronatem obchody upamiętniające postać księdza Józefa Lelity- pochodzącego z Żarek kapłana, który stał się rzeczywistą i symboliczną ofiarą propagandowej nagonki na Kościół w mrocznych czasach stalinowskich. Fałszywe oskarżenia spreparowane przez komunistów w związku z procesem Kurii Krakowskiej zyskały ogólnopolski rozgłos i w sposób nieuprawniony utrwaliły się w pamięci wielu ludzi, dlatego podjęto działania mające na celu przywrócenie Księdzu dobrego imienia. Upamiętnienie kapłana, zaangażowanego w działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej i po okupacji, przyjęło rozbudowaną formę, aby w pełni ukazać życie i działalność niezłomnego patrioty, któremu przez dziesięciolecia odmawiano należnego honoru.
Uroczystości kościelne zostały poprzedzone konferencją historyczną dla młodzieży w dniu 7 listopada 2019 roku w Libiąskim Centrum Kultury. Z prelekcją pt. „Księża Niezłomni- wrogowie nowego systemu? Ks. Michał Rapacz i ks. Franciszek Flasiński” wystąpiła Luiza Trybuś- adiunkt Muzeum w Chrzanowie, następnie prezentacją multimedialną pt. ”Ksiądz Józef Lelito- działalność, aresztowanie, proces pokazowy’’ przedstawiła Roksana Szczypta- Szczęch- starszy specjalista IPN w Krakowie. Tłem i uzupełnieniem wykładów stała się wystawa IPN „Proces Kurii Krakowskiej’’.Sesja naukowa została wzbogacona o prezentację multimedialną (zawierającą niepublikowane dotąd materiały z archiwum rodziny księdza) pt. "Ks. Józef Lelito- biografia" autorstwa Julii Kujawskiej- uczennicy klasy ósmej w SP w Żarkach, zwyciężczyni w szkolnym konkursie historycznym. Wówczas też do uczestników konferencji dotarła wiadomość o przyznaniu księdzu Lelicie przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyża Komandorskiego Polonia Restituta- pośmiertnie.
10 listopada 2019 r. w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława BM w Żarkach Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał odsłonił tablicę ku czci ks. Józefa Lelito- kapelana oraz komendanta powiatowego Narodowej Organizacji Wojskowej, patrioty zaangażowanego w walkę konspiracyjną z okupantem niemieckim i reżimem komunistycznym, ofiary ofensywy antykościelnej aparatu bezpieczeństwa PRL, bestialsko przesłuchiwanego i poddawanego torturom, niesłusznie oskarżonego i skazanego na śmierć w procesie Kurii Krakowskiej, zrehabilitowanego w 1992 roku.
Podczas uroczystej mszy św. koncelebrowanej słowo wstępne wygłosił dr hab. Filip Musiał. Następnie zgromadzeni udali się na cmentarz, gdzie złożyli wieńce na grobie kapłana.
Wojskową asystę honorową pełnili żołnierze z Garnizonu Kraków.11 listopada 2019 roku na Biesiadzie Patriotycznej w Libiążu Wicewojewoda Małopolski Zbigniew Starzec wręczył rodzinie ks. Lelito Krzyż Komandorski Polonia Restituta- pośmiertnie.
Nareszcie spełniło się pragnienie mieszkańców Żarek przez wiele lat walczących o przywrócenie dobrego imienia księdzu, który do końca pozostał wierny wyznawanym wartościom. Przez dziesięciolecia na tym niezłomnym kapłanie i patriocie ciążyło odium fałszywych oskarżeń spreparowanych przez propagandę komunistyczną, niepozwalające na godne upamiętnienie Pełne determinacji wieloletnie starania ks. Kanonika Zygmunta Cholewy, Stanisława Garlacza i komitetu organizacyjnego doprowadziły do godnego uhonorowania ks. Józefa Lelito, który urodził się, wychował, a po śmieci spoczął w Żarkach.Tym większa jest radość, że dzięki wsparciu ze strony Prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego i prof. dr hab. Andrzeja Nowaka oraz zaangażowaniu Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filipa Musiała, a także pomocy Redaktora Naczelnego Biuletynu IPN Jana Macieja Rumana i mogły zaistnieć wydarzenia przywracające właściwe miejsce Księdzu Józefowi Lelicie w pamięci zbiorowej i w lokalnej historii.
Jadwiga Szumniak- Zdonek
Konkurs Języka Angielskiego
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 7a Patrycja Paliwoda oraz uczeń klasy 8b Oliwier Bogacz zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego. GRATULUJEMY! Trzymamy kciuki w etapie rejonowym - 11 stycznia 2021.
Obchody Święta Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.
Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.
Zobacz prezentację absolwentek naszej szkoły:
Do 29 listopada br. przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych.
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.
Technika w klasie 5
Nauczanie zdalne nie musi być nudne. Na lekcji techniki uczniowie klasy 5 przygotowali ramki na zdjęcia. Niektóre od razu zostały wykorzystane na rodzinne zdjęcie.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Technika w klasie 5.
4
Archiwum Aktualności