WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO
22 i 23 listopada 2012r. w Zespole Szkół w Żarkach odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego zorganizowane przez p. Annę Rybak i p. Monikę Potempę. W pierwszym dniu w zajęciach uczestniczyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W programie znalazły się m.in. takie ćwiczenia jak: haftowanie, szydełkowanie, tworzenie ozdób z filcu. W drugim dniu uczniowie mogli zapoznać się z techniką découpage. Uczestnicy ozdabiali przedmioty przyklejając wzory z serwetek papierowych na odpowiednio spreparowaną powierzchnię. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci jak i młodzieży.
W najbliższym czasie zapraszamy na warsztaty świąteczne „Świat aniołów”.
WYSTAWA FOTOGRAFII SOLARNEJ
ZESPÓŁ SZKÓŁ W ŻARKACH ZAPRASZA NA WERNISAŻ WYSTAWY
pt. FOTOGRAFIA SOLARNA
dn.23 października 2012 (wtorek) o godzinie 17.00
Harmonogram spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2012/2013
Wrzesień 2012
Zebranie z wychowawcą
29.10.2012r. godz. 17.00
Dzień otwarty
11.12.2012r. godz. 17.00
Dzień otwarty
11.01.2013r. godz. 17.00
Zebranie z wychowawcą
20.03.2013r. godz. 17.00
Dzień otwarty
27.05.2013r. godz. 17.00
Dzień otwarty
Rok Szkolny 2012/2013
Wakacje już dobiegły końca. Wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wróciliśmy do murów naszej szkoły. Rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele św. Stanisława Biskupa o godzinie 8.00. Następnie Pan Dyrektor Marcin Włodarczyk dokonał oficjalnego otwarcia Roku Szkolnego 2012/2013.
Wszystkim uczniom życzył wytrwałości, siły i otwartych na naukę umysłów, a także odpowiedzialnego podejścia do zdobywania wiedzy.
„ Bajkowe zakończenie”
W dniu 11 czerwca br. przedszkolaki wraz z rodzicami zakończyły w bajkowym nastroju unijny projekt logopedyczny Bajkowy elementarz rozwoju mowy, który był realizowany przez dziesięć miesięcy w Przedszkolu Samorządowym w Żarkach. Środki na realizację projektu zostały pozyskane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój Wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego podsumowania projektu: 30 godzin zajęć logorytmicznych dla wszystkich przedszkolaków, 450 godzin indywidualnej terapii logopedycznej dla 30 dzieci, 82 porady dla rodziców w ciągu 9 comiesięcznych dyżurów logopedy,zebrania i warsztaty dla rodziców oraz warsztaty dla nauczycieli, Kącik Logopedyczny z pomocami do ćwiczeń wymowy.
Następnie dzieci wspaniale bawiły się w zabawy i gry logopedyczne pod kierunkiem aktorów krakowskiego Teatru Kometa w przedstawieniu Od słowa do słowa. Potem przedszkolaki zaprezentowały różne zabawne ćwiczenia doskonalące wymowę, które poznały na zajęciach logorytmicznych. Wygłaszały je wspaniale dając dowód na efektywność projektu.
Założone w projekcie rezultaty zostały osiągnięte. Projekt ukończyło 75 dzieci. Wszystkie otrzymały wsparcie w zakresie stymulowania i usprawnienia wymowy. Ponad 60% przedszkolaków usprawniło umiejętności komunikowania się z rówieśnikami, u ponad 30%- nastąpiło utrwalenie prawidłowej mowy. Badanie ankietowe wśród rodziców potwierdziło efekty- wność projektu i jego rezultaty.
Na zakończenie bajkowego spotkania każdy przedszkolak otrzymał z rąk logopedy wiatraczek do ćwiczeń oddechowych w domu i pacynkę, aby dzielić się z nią wrażeniami po przyjściu z przedszkola.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
VI Festiwal Nauki
Czym różni się implozja od eksplozji? Czy kartka papieru uniesie szklankę wody? Co można otrzymać przy naświetlaniu papieru fotograficznego umieszczonego w puszce? Na te i inne pytania mogli uczniowie uzyskać odpowiedzi podczas VI Festiwalu Nauki zorganizowanego 6 czerwca b.r. w Zespole Szkół w Żarkach.
Podczas festiwalu królowały przedmioty ścisłe. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. nurka Kartezjusza, otrzymywanie obrazów w soczewce, wirującą świeczkę, skaczące jajko, dowiedzieć się dlaczego znika moneta, obserwować mieszanie się barw na tarczy Newtona, „ocean” w butelce, osobiście prześledzić ciekawe właściwości mieszaniny mąki ziemniaczanej i wody. Uczestnicy projektu przygotowali pod opieką pani Barbary Dachowskiej doświadczenia mające na celu przybliżyć młodszym kolegom i koleżankom znaczenie i rolę ciśnienia atmosferycznego. Wykonane eksperymenty z fizyki były połączeniem nauki z zabawą.
Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wyobraźni i kreatywności uczestnicząc w warsztatach z matematyki i origami. Na sali gimnastycznej zorganizowano prezentację skał i minerałów występujących w naszym regionie oraz pokaz z robotyki, do którego wykorzystano zestawy Lego Mindstorms zakupione w ramach projektu.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia warsztatowe z solarigrafii przeprowadzone przez Waldemara Mroziewskiego. Uczniowie inspirowani przez panią Annę Rybak przygotowywali się do tych zajęć od kilku tygodni instalując na parapetach, balkonach i w innych miejscach wykonane samodzielnie aparaty otworkowe. Około dwóch tygodni naświetlania wystarczyło, aby otrzymać dobry negatyw, który następnie był skanowany. Uzyskane zdjęcia były poddawane obróbce fotograficznej i drukowane.
Podczas szkolnego festiwalu odbyły się pokazy z elektroniki, prezentowane przez naszych gości z Zespołu Szkół w Libiążu. Imprezie towarzyszyły również inne atrakcje, takie jak: quizy, konkursy z nagrodami, śniadanie ekologiczne, obserwacje mikroskopowe przygotowanych preparatów biologicznych oraz warsztaty techniczno-wytwórcze, których celem była ocena własnych predyspozycji przedsiębiorczych..
Święto Nauki było okazją do podsumowania działań prowadzonych w ramach kończącego się projektu „Aktywny w szkole-aktywny w życiu” realizowanego przez Uniwersytet Śląski i współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zobacz więcej zdjęć w albumie fotograficznym "VI Festiwal Nauki".
Eliminacje powiatowe Turnieju BRD
Ogólnopolski Turniej BRD
W dniu 16.04.2012 r odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Uczennica Szkoły Podstawowej Natalia Kulig zajęła I miejsce w kategorii indywidualnej zdobywając główną nagrodę, którą był rower. Paulina Gucik uplasowała się na III miejscu.
W kategorii drużynowej uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce. Turniej został zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Chrzanowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz SP w Dulowej
W ramach zawodów uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną (rozwiązywanie testu z wiedzy o przepisach ruchu drogowego) i doskonałą jazdą na rowerze (pokonywanie toru przeszkód).
Szkołę Podstawową reprezentowali: Paulina Gucik, Mateusz Janiszewski i Natalia Kulig.
Opiekun: Ewa Olszowska.
Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drtogowym
W dniu 22 marca 2012r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”, który zakończył się dla nich sukcesem.Najlepszymi w kategorii szkoły podstawowe okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarkach: Natalia Kulig, Paulina Gucik i Mateusz Janiszewski. Do Turnieju drużynę przygotowała p. Ewa Olszowska.
Festiwal Nauki w Gimnazjum w Żarkach
Dnia 10 lutego 2012 roku w Zespole Szkół w Żarkach odbył się V Festiwal Nauki zorganizowany w ramach projektu „Aktywny w szkole-aktywny w życiu”.
Święto nauki miało formę warsztatów przygotowanych przez poszczególne sekcje Koła Naukowego Młodych dla uczniów szkoły podstawowej. Uczestnicy projektu mogli pochwalić się czym zajmowali się na zajęciach realizowanych w ramach projektu.
W sali informatycznej odbyła się prezentacja multimedialna podsumowująca pracę w projekcie. Uczestnicy festiwalu dowiedzieli się jak tworzyć animacje. Następnie młodsi koledzy w ramach konkursu mieli za zadanie wykonać animacje do roboczej wersji prezentacji. Najlepsze prace zostały nagrodzone.
W sali 206 dla zaproszonych gości przygotowano pokaz z robotyki. Uczniowie poznali zasady projektowania, budowania i programowania robotów z wykorzystaniem zestawów LEGO Mindstorms, zakupionych w ramach projektu.
W sali 202 zorganizowano prezentację połączoną z wystawą skał i minerałów występujących w naszym regionie. Uczniowie szkoły podstawowej mogli dowiedzieć się m.in.: jak powstały złoża węgla kamiennego. Dla uczestników zorganizowano konkursy, gry i zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Organizatorzy V Festiwalu Nauki: S. Koczoń, E. Olszowska, M. Włodarczyk.
Walentynkowy Konkurs pt. „Love songs”.
W dniu 8.02.2012r. w naszej szkole odbył się Walentynkowy Konkurs Piosenki w Języku Obcym pt. „Love songs”, przygotowany przez p.Jolantę Adryan, p.Jakuba Kosowskiego, p. Annę Rybak i p. Jadwigę Szumniak-Zdonek. Konkurs został zorganizowany w celu promocji kultury języka angielskiego. W rywalizacji wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Zwycięzców wyłaniało profesjonalne jury w składzie p.Marta Pędziwiatr, p. Anna Rybak, p. Marzena Zakuła, które brało pod uwagę poprawność językową, wyraz muzyczny, a także ogólne wrażenie artystyczne. Po burzliwych obradach jury przyznało miejsca i nagrody w następującym porządku.
I miejsce zajęła uczennica gimnazjum Aleksandra Pławecka
IImiejsce uczennica Szkoły podstawowej Magdalena Zaczyk
III miejsce uczniowie gimnazjum: Albert Bizoń, Kornel Łowiec, Korneliusz Siuda.
Zwycięzcom gratulujemy, zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Bajkowy elementarz rozwoju mowy
W Przedszkolu Samorządowym w Żarkach minął półmetek w realizacji
unijnego projektu Bajkowy elementarz rozwoju mowy, który zapewnia zaplanowaną i systematyczną pomoc logopedyczną dla dzieci.
Głównym celem projektu jest usprawnianie i stymulowanie mowy dzieci oraz przygotowanie rodziców i nauczycieli do podnoszenia efektywności wymowy dzieci.
We wrześniu 2011 r. odbyły się szkolenia. Dla nauczycieli były to warsztaty na temat: Jak pracować z dzieckiem z wadami wymowy? . Dla rodziców z 4 zaplanowanych szkoleń odbyły się już dwa: Rola prawidłowej wymowy dziecka w jego edukacji i Zapoznanie z diagnozą dziecka i technikami ćwiczeń logopedycznych .
Od października do stycznia przeprowadzono 3 comiesięczne spotkania z rodzicami, na których udzielono 13 porad logopedycznych. Spotkania miały na celu angażowanie rodziców, by wspomagali terapię logopedyczną dziecka w domu.
Pomoc logopedyczna w ramach tego projektu jest realizowana w dwóch formach : jako indywidualna terapia dla 30 dzieci i logorytmika dla wszystkich 100 przedszkolaków.
Od października 2011r. do 15 stycznia 2012 r. przeprowadzono ok. 200 godzin terapii, średnio każde dziecko odbyło 12 półgodzinnych spotkań z logopedą, co przełożyło się na ich postępy w mowie : 50% dzieci osiągnęło znaczące postępy, 50% -mniejsze. Podczas terapii u dzieci zostały wywołane prawidłowo zgłoski; sz,cz,c,s,dz,z,w i f. Kolejnym etapem jest ich utrwalenie.
Logorytmika to ulubione zajęcia dzieci, gdyż wspomagają rozwój mowy w formie zabawowej. Odbywały się dwa razy w tygodniu po 30 minut dla każdej grupy przedszkolnej. W omawianym okresie przeprowadzono 36 godzin tych zajęć tj. 72 zajęcia dla grup przedszkolnych. W czasie logorytmiki dzieci usprawniały narządy artykulacyjne, kształciły umiejętność prawidłowego operowania głosem i oddechem oraz podstawowe umiejętności słowno-rytmiczne, wzbogacały słownictwo i mowę czynną.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach organizowanych przez logopedę. Były aktywne, zaciekawione i zadowolone.
Na atrakcyjność i efektywność wymienionych zajęć miały również wpływ wykorzystywane pomoce dydaktyczne o wartości ok. 2000 zł z Kącika logopedycznego, który powstał dzięki temu projektowi. A pomoce te są jak z bajki, np. wiatraczki, bańki mydlane, piórka, baloniki, trąbki do ćwiczeń oddechowych, pacynki, żabki Wygibajki, Piotruś logopedyczny, sowa-mądra głowa , gry obrazkowe, układanki do ćwiczeń wymowy, książeczki z nagraniami dźwiękowymi do ćwiczeń dźwięko-naśladowczych.
Zakupione pomoce i prowadzone zajęcia stwarzają możliwość do bajkowego rozwoju mowy naszych przedszkolaków.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Akcja „Góra Grosza”.
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję „Góra Grosza”, która trwała od listopada do grudnia 2011r.
Wolontariuszki z „Grupy charytatywnej” przeliczyły zebrane monety. Wyniki zbiórki przedstawiają się następująco:
KLASA
ZEBRANA KWOTA
MIEJSCE
1 b
131,85 zł
I
2 b 4,48
XI 3
64,18 zł
III
4 a
75,94 zł
II
4 b
13,10 zł
VIII
5 a
44,53 zł
IV
5 b
11,02 zł
IX
6 a
26,04 zł
VI
6 b
28,58 zł
V
III b Gimnazjum
22,37 zł
VII
RAZEM
422,06 zł
Szkoła Podstawowa
Gimnazjum
Dziękujemy klasom za udział w zbiórce, a zwycięzcom gratulujemy.
Zuzanna Stroińska.
Jasełka szkolne
Tradycyjnie w ostatni dzień przed przerwą świąteczną, w szkole odbywają się jasełka, a po nich spotkania wigilijne w klasach z wychowawcami. Uczniowie klasy VI_b pod kierunkiem pani katechetki Jadwigi Gucik wcielili się w role bożonarodzeniowych bohaterów. Uroczystość miała niepowtarzalny klimat, wszyscy uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze treści związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym.
ŚWIĄTECZNY TURNIEJ ZABAW DLA DZIECI Z KLAS 1 - 3
W dniu 14.XII.2011 na dużej sali gimnastycznej odbył się Świąteczny turniej zabaw dla dzieci z klas 1 - 3,
przygotowany metodą projektu edukacyjnego przez uczennice z klasy IIIa gimnazjum pod opieką p. Doroty BakunUczennice własnoręcznie wykonały dekoracje świąteczne dużej sali gimnastycznej, nietypowe przybory do prowadzenia zabaw.
zobacz zdjęcia prac uczniów.
Turniej odbył się w formie testu na pomocników św. Mikołaja dzieci przebyły próbę przejścia przez komin *tunel*, ubieranie choinki, wrzucanie
śnieżek do komina zanosiły prezent pod choinkę odkrywały list do św. Mikołaja toczyły kóle śniegowe, sporządzały łańcuch na choinkę.
Konkurencje poszczególnych klas przdzielone były wspólną rozgrzewką i radosnym tańcem. Na koniec św. Mikołaj, Anioł i Diabeł wręczyli dzieciom pączkowe medale i słodkie paczuszki.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie