Czym różni się implozja od eksplozji? Czy kartka papieru uniesie szklankę wody? Co można otrzymać przy naświetlaniu papieru fotograficznego umieszczonego w puszce? Na te i inne pytania mogli uczniowie uzyskać odpowiedzi podczas VI Festiwalu Nauki zorganizowanego 6 czerwca b.r. w Zespole Szkół w Żarkach.
Podczas festiwalu królowały przedmioty ścisłe. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. nurka Kartezjusza, otrzymywanie obrazów w soczewce, wirującą świeczkę, skaczące jajko, dowiedzieć się dlaczego znika moneta, obserwować mieszanie się barw na tarczy Newtona, „ocean” w butelce, osobiście prześledzić ciekawe właściwości mieszaniny mąki ziemniaczanej i wody. Uczestnicy projektu przygotowali pod opieką pani Barbary Dachowskiej doświadczenia mające na celu przybliżyć młodszym kolegom i koleżankom znaczenie i rolę ciśnienia atmosferycznego. Wykonane eksperymenty z fizyki były połączeniem nauki z zabawą.
Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wyobraźni i kreatywności uczestnicząc w warsztatach z matematyki i origami. Na sali gimnastycznej zorganizowano prezentację skał i minerałów występujących w naszym regionie oraz pokaz z robotyki, do którego wykorzystano zestawy Lego Mindstorms zakupione w ramach projektu.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia warsztatowe z solarigrafii przeprowadzone przez Waldemara Mroziewskiego. Uczniowie inspirowani przez panią Annę Rybak przygotowywali się do tych zajęć od kilku tygodni instalując na parapetach, balkonach i w innych miejscach wykonane samodzielnie aparaty otworkowe. Około dwóch tygodni naświetlania wystarczyło, aby otrzymać dobry negatyw, który następnie był skanowany. Uzyskane zdjęcia były poddawane obróbce fotograficznej i drukowane.
Podczas szkolnego festiwalu odbyły się pokazy z elektroniki, prezentowane przez naszych gości z Zespołu Szkół w Libiążu. Imprezie towarzyszyły również inne atrakcje, takie jak: quizy, konkursy z nagrodami, śniadanie ekologiczne, obserwacje mikroskopowe przygotowanych preparatów biologicznych oraz warsztaty techniczno-wytwórcze, których celem była ocena własnych predyspozycji przedsiębiorczych..
Święto Nauki było okazją do podsumowania działań prowadzonych w ramach kończącego się projektu „Aktywny w szkole-aktywny w życiu” realizowanego przez Uniwersytet Śląski i współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zobacz więcej zdjęć w albumie fotograficznym "VI Festiwal Nauki".