Wiktoria Waleń i Natalia Hardzina – uczennice klasy II Gimnazjum – otrzymały nagrodę II stopnia w 7. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „ Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy …” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim. Uczestniczki konkursu wykonały kartę z albumu poświęconą Janowi Lassocie – ofierze Zbrodni Katyńskiej. Ten absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej urodził się w 1916 roku w Poroninie, a zginął zamordowany w Charkowie w 1940 roku. Jako Katyńczyk ziemi chrzanowskiej porucznik Jan Lassota znalazł upamiętnienie poprzez posadzenie w Trzebini Dębu Pamięci w 2009 roku.
19 września 2016 roku w Muzeum Katyńskim znajdującym się w Cytadeli Warszawskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. Zaprezentowane zostały zwycięskie prace, a laureaci otrzymali dyplomy i piękne wydawnictwa albumowe IPN. Następnie zgromadzeni goście obejrzeli spektakl „ Wywózki, łagry, Katyń” – fakty, świadectwa, refleksje w reżyserii Jarosława Witaszczyka. Z kolei uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wystawę poświęconą Zbrodni Katyńskiej i mieli okazję do osobistych wzruszeń na widok artefaktów zwanych relikwiami, wydobytych z dołów śmierci na miejscach kaźni.
Późnym popołudniem laureatki konkursu udały się na spacer słonecznymi ulicami Warszawy. Ciesząc się widokiem zabytkowych budynków, pomników i kościołów chłonęły wielkomiejski gwar Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Świata. Uczennice spędziły miłe chwile delektując się wybornymi deserami w stylowym wnętrzu Pijalni Czekolady Wedel, co niewątpliwe pokrzepiło i ciało, i ducha. Ten miły akcent był pożegnaniem ze stolicą, bo oto słońce zaczęło zachodzić tworząc malownicze złote tło dla Pomnika Nieznanego Żołnierza.
Spotkanie z pasjonatami historii zaangażowanymi w upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej było bez wątpienia wielkim przeżyciem. Zostałyśmy umocnione w przekonaniu, że warto przywracać twarz bohaterom, którzy zostali skazani na wieczne zapomnienie, a jednak przetrwali i dają żywy przykład umiłowania Ojczyzny. Ich oblicza spoglądają na zwiedzających z kart pamięci wykonanych przez młodzież. Wykonanych przez uczennice Gimnazjum w Żarkach – Wiktorię i Natalię...
Jadwiga Szumniak-Zdonek