W dniach od 25 do 27.04.2018 roku miała miejsce trzydniowa wycieczka do Warszawy, w której wzięli udział uczniowie klasy siódmej pod opieką p. Jolanty Adryan, p. Joanny Szczerbowskiej - Kowal i p. Marioli Korcz.
Przez tych kilka dni zwiedziliśmy bardzo dużo ciekawych miejsc, z których znana jest stolica naszego kraju.
Odczuliśmy radość, kiedy po trwającej dość długo podróży nareszcie ujrzeliśmy charakterystyczne wieżowce górujące nad Warszawą.
Pierwszym punktem zwiedzania największego miasta w Polsce był spacer po założonym w XVIII wieku Parku Łazienkowskim o powierzchni ok. 76 ha. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych obiektów: Pałac Myślewicki znany jako siedziba dworu królewskiego, Pałac na Wyspie, który zyskał popularność dzięki odbywającym się za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego obiadom czwartkowym oraz amfiteatr, wzorowany na teatrze Herkulanum. Oprócz tego na obszarze Łazienek Królewskich został wzniesiony Pomnik Fryderyka Chopina - wybitnego polskiego kompozytora znanego na całym świecie. Rzeźba przedstawia sylwetkę pianisty, siedzącego pod wierzbą, której gałęzie układają się jak jego ręka przygotowana do grania .
Następnie dotarliśmy na Plac Piłsudskiego, na którym znajdują się takie obiekty jak: Grób Nieznanego Żołnierza, mający uczcić Polaków poległych w walkach o niepodległość, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej czy Ogród Saski. Uczestniczyliśmy też w ceremonii zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Tego dnia byliśmy jeszcze w Muzeum Powstania Warszawskiego, powstałego w ,,wyrazie hołdu dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę". Przewodnik oprowadził nas po wystawie i pokazał najciekawsze eksponaty, broń powstańców oraz biało - czerwone opaski.
Następnego dnia spod hotelu Bella Vista wyruszyliśmy ok. 8.00 do Centrum Nauki im. Mikołaja Kopernika. Przed wejściem do hali przywitał nas robot, którym można było sterować dzięki pomocy specjalnego programu. Mnie najbardziej podobała się sala, gdzie przeprowadzaliśmy eksperymenty naukowe.
Po obiedzie dotarliśmy na Stadion Narodowy, który zwiedziliśmy, podążając trasą o nazwie ,,Piłkarskie emocje". Widzieliśmy nawet, jak wykłada się murawę na mecz! Przewodnik opowiedział nam o zwyczajach niektórych piłkarzy oraz trenera Adama Nawałki.
26 kwietnia wyjechaliśmy jeszcze na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, znajdujący się na 30 piętrze. Widoki były niesamowite! Tego dnia do hotelu wróciliśmy metrem.
27 kwietnia to ostatni dzień naszej wizyty w stolicy. Rano opuściliśmy hotel i udaliśmy się na Stare Miasto. Niektórzy z nas zrobili sobie zdjęcia na tle barwnych kamienic. Następnie wyruszyliśmy na Plac Zamkowy, a potem zwiedzaliśmy komnaty Zamku Królewskiego. Obiekt został całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej, a odbudowa rozpoczęła się dopiero pod koniec XX w. Dzięki pieniądzom ofiarowanym przez Polaków możemy dzisiaj podziwiać rekonstrukcję zamku, wyglądającego zupełnie jak za czasów świetności.
Niestety, wszystko co dobre się szybko kończy i nasza wycieczka dobiegła końca. Mam nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie pojadę do stolicy i będę podążać wcześniej przetartymi szlakami.
Marta Włodarczyk, uczennica klasy VII B
Zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Warszawy.