Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji, gdzie poznali najważniejsze wiadomości na temat życia i działalności Rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, założyciela TAP, żołnierza AK , autora raportów o Holocauście, który zasłynął jako dobrowolny więzień KL Auschwitz numer obozowy 4859.
Młodzież dowiedziała się także, że trasa brawurowej ucieczki Pileckiego z obozu koncentracyjnego, która miała miejsce w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, wiodła nieopodal Żarek- przeprawa przez Wisłę nastąpiła w Mętkowie, nocleg miał miejsce na wzgórzu Lipowiec u podnóża ruin zamku, następnie więźniowie znaleźli schronienie w klasztorze w Alwerni.
Na pamiątkę tego wydarzenia instytucje państwowe i samorządowe oraz lokalne stowarzyszenia organizują co roku rajd konny z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza. W tym roku ułani przemierzyli trasę ucieczki Rotmistrza Pileckiego i jego towarzyszy po raz 7.
Uczniowie poznali również dalsze losy Witolda Pileckiego, który uczestniczył w powstaniu warszawskim, został wzięty do niewoli niemieckiej i przebywał w oflagu w Murnau, a następnie znalazł się w szeregach 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, by działać w konspiracji i pozyskiwać informacje o sytuacji politycznej w kraju.
Kiedy w 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, osadzono go w więzieniu mokotowskim, gdzie poddawany był torturom, wobec których- jak stwierdził- „Oświęcim to była igraszka”.
Decyzją Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Rotmistrz Witold Pilecki został skazał na śmierć.
Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku o godzinie 21.30.
Do tej pory nie udało się odnaleźć ciała Rotmistrza.
Obecnie wiedza o działalności Witolda Pileckiego jest powszechnie dostępna i kolejni uczniowie mają możliwość poznania życiorysu dzielnego Polaka, który wsławił się jako jeden z sześciu największych bohaterów II wojny światowej.
Mimo upływu czasu oraz różnic pokoleniowych postać Rotmistrza wciąż inspiruje młodzież do podejmowania mądrych działań i właściwych decyzji.
Jadwiga Szumniak- Zdonek