• Historia szkoły

Na wiosnę 1961 roku rozeszła się w Żarkach radosna wiadomość o decyzji budowy nowej szkoły. Sprawą tą zajęli się energicznie mieszkańcy Żarek.

28 maja 1961 roku na zebraniu wiejskim powołano Komitet Budowy Szkoły w Żarkach. W skład komitetu weszli:

• P. Jan Lichota - przewodniczący
          • P. Maria Dzielska - zastępca przewodniczącego
          • P. Teodor Szafran - sekretarz
          • P. Jan Dróżbik - członek
          • P. Wincenty Kosowski skarbnik

Ludność wsi Żarki rozpoczyna aktywną działalność i zobowiązuje się na wpłacenie 400 zł od każdej rodziny na konto budowy nowej szkoły.

W roku 1964 ku zadowoleniu wszystkich mieszkańców Żarek zaczęto budować olbrzymi gmach szkolny. Był to budynek z 15 salami lekcyjnymi i 3 pracowniami: do zajęć praktyczno-technicznych, do fizyki i chemii oraz do biologii, z piękną salą gimnastyczną z zapleczem, z dwoma gabinetami pomocy naukowych, z kuchnią, z jadalnią i pomieszczeniami administracyjno-gospodarczymi.

11 lipca był dniem ważnym i uroczystym - wmurowanie aktu erekcyjnego w fundament nowej szkoły. Z inicjatywy mieszkańców Żarek, kierownictwo szkoły i komitet rodzicielski wystąpił z wnioskiem do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krakowie o nadanie szkole imienia Eleonory Wałach- Hardzinowej.

21 listopada 1965 roku dzieci i nauczyciele znaleźli się w wymarzonej nowej szkole. Przeszło do niej 486 uczniów. Otwarcie szkoły było wielkim wydarzeniem w naszej wsi. Przygotowanie uroczystości wymagało ogromnego wysiłku ze strony kierownictwa szkoły, grona pedagogicznego, młodzieży i rodziców.

Cztery lata później, 21 października 1969 roku, odbyła się w szkole uroczystość wręczenia sztandaru ufundowanego przez Komitet Opiekuńczy KWK "Janina" w Libiążu i Komitet Rodzicielski. Na sztandarze widnieje hasło "OJCZYZNA, NAUKA, PRACA".

W roku szkolnym 1973/74 szkoła w Żarkach przyjęła funkcję szkoły zbiorczej i podległa była Gminnej Szkole Zbiorczej nr 3 w Libiążu. Dowożono do naszej szkoły dzieci z Mętkowa i Gromca ze względu na dobrą bazę lokalową w tutejszym budynku.

Od 1984 roku szkoła została znowu samodzielną placówką oświatową. W związku z wprowadzoną reformą oświaty w roku 1999 utworzono filię Gimnazjum nr 1 w Libiążu. Oddział mieścił się w szkole przez rok. Po upływie tego czasu szkoła powtórnie uzyskała samodzielność.

W 2002 r. w wyniku reorganizacji sieci szkół utworzono Zespół Szkół w Żarkach, w skład którego weszły 3 jednostki: przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum.

W dniu 17 listopada 2010 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego wielofunkcyjnego boiska przy Zespole Szkół w Żarkach.

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Libiążu z dnia 31 marca 2017 r. nr XXVII/186/2017 w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego, Gimnazjum zostało włączone do Szkoły Podstawowej w Żarkach.

Od 1 września 2017 r. w skład Zespołu Szkół w Żarkach wchodzą: Przedszkole Samorządowe w Żarkach, Szkoła Podstawowa w Żarkach.