Nasz szkoła przyłącza się do ministerialnej akcji „ Szkoły szkołom”, której celem jest wsparcie konkretnej placówki oświatowej, zniszczonej podczas ostatniej powodzi.
Nasz szkoła przyłącza się do ministerialnej akcji „ Szkoły szkołom”, której celem jest wsparcie konkretnej placówki oświatowej, zniszczonej podczas ostatniej powodzi.
Dnia 27 września 2024 r. uczniowie klas 4-8 wzięli udział w pokazie pierwszej pomocy przeprowadzonym przez Służbę Maltańską. Wydarzenie to miało na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia życia.
Pokaz rozpoczął się od krótkiego wprowadzenia na temat roli pierwszej pomocy oraz jej znaczenia w ratowaniu życia. Prowadzący, będący wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi, w przystępny sposób wyjaśnili, jak ważne jest natychmiastowe działanie
w przypadku nagłych wypadków oraz zaprezentowali, jak prawidłowo przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Używając fantomów, pokazali, jak uciskać klatkę piersiową oraz jak wykonywać sztuczne oddechy.
Ratownicy wytłumaczyli, jak działają defibrylatory oraz gdzie można je znaleźć w miejscach publicznych. Duży nacisk położono również na bezpieczeństwo własne podczas udzielania pomocy oraz na to, jak wezwać pogotowie ratunkowe.
Każdy z uczestników miał możliwość samodzielnie przećwiczyć RKO, co okazało się niezwykle pouczające i praktyczne. Mogliśmy również zobaczyć jak wygląda wnętrze karetki pogotowia ratunkowego.
Pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez Służbę Maltańską był niezwykle wartościowym doświadczeniem. Dzięki niemu uczniowie zyskali wiedzę i umiejętności, które mogą uratować życie w nagłych sytuacjach.
Zuzanna Stroińska
W dniach 15-17 września 2024 roku uczniowie klas 6ab i 7ab uczestniczyli w trzydniowej wycieczce Szlakiem Piastowskim. Wyjazd ten był wyjątkową okazją do poznania historii początków Polski i odwiedzenia miejsc związanych z pierwszymi władcami naszego kraju. Każdy dzień wycieczki dostarczył nam nowych wrażeń, a program był pełen atrakcji.
Nasza przygoda rozpoczęła się 15 września od zwiedzania Poznania, gdzie w bardzo ciekawy sposób, poznaliśmy historię Zamku Królewskiego, znanego także jako Zamek Przemysła.
Przewodnik opowiedział nam również o pierwszych polskich władcach Mieszku I i Bolesławie Chrobrym. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie mogliśmy podziwiać Ratusz oraz słynne Koziołki, które o godzinie 15:00 tradycyjnie trykały się rogami.
Spacerowaliśmy po pięknym rynku, podziwiając zabytkowe kamienice i kolorowy klimat tego miejsca. Zobaczyliśmy Ostrów Tumski, gdzie znajduje się Bazylika Archikatedralna.
Uczestniczyliśmy także w pokazie wypieku rogali świętomarcińskich – jednego z najsłynniejszych poznańskich przysmaków. Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji, w której piekarz opowiedział nam o tradycji związanej z rogalami. Następnie przeszliśmy do części praktycznej, gdzie pod okiem specjalistów próbowaliśmy wyrabiać i zwijać ciasto oraz nadziewać je farszem. Było to wyzwanie, ale również świetna zabawa! Każdy z nas mógł na chwilę poczuć się jak prawdziwy piekarz. Na zakończenie pokazu mieliśmy okazję spróbować świeżo upieczonych rogali, a każdy z uczestników otrzymał certyfikat.
16 września wyruszyliśmy w kierunku Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Naszym pierwszym celem była Katedra Gnieźnieńska, wraz ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, które przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha, a przewodnik opowiedział nam o koronacjach polskich królów, które odbywały się właśnie w tym miejscu. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Po wizycie w Gnieźnie udaliśmy się do Biskupina, gdzie czekała na nas podróż w czasie do epoki brązu. Zwiedzaliśmy słynny rezerwat archeologiczny i dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie w osadzie sprzed tysięcy lat. Biskupin zrobił na nas ogromne wrażenie – poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie do odległych epok.
Ostatni dzień wycieczki, 17 września, rozpoczęliśmy od wizyty na Ostrowie Lednickim, miejscu symbolicznym dla polskiej historii. To właśnie tutaj, według wielu historyków, Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. Przeprawiliśmy się promem na wyspę, gdzie zobaczyliśmy pozostałości po grodzie i palatium. Było to niesamowite doświadczenie – dotknąć miejsca, które miało tak wielkie znaczenie dla naszych przodków.
Ostatnim punktem programu była Kruszwica, gdzie odwiedziliśmy Mysią Wieżę – miejsce znane z legendy o królu Popielu, którego zjadły myszy. Wspięliśmy się na szczyt wieży, skąd roztaczał się przepiękny widok na Jezioro Gopło.
Wycieczka była wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy o początkach państwa polskiego i wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i wiedzy, którą z pewnością długo będziemy pamiętać.
Wychowawcy klas:
Zuzanna Stroińska, Jadwiga Szumniak –Zdonek, Marta Pędziwiatr
30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dzień rozpoczął się od warsztatów filmowych w LCK Libiąż. Po dotarciu do szkoły klasy 1-3 zebrały się na korytarzu , by wziąć udział w występie dziewczynek z klasy 3. W tym dniu nie zabrakło słodkich poczestunków i upominków. Uczniowie bawili się wyśmienicie, a atmosfera była pełna uśmiechów i pozytywnych emocji.
Dnia 27 września 2024r w naszej szkole odbył się Dzień Piżamy. Był to wyjątkowy dzień. Dzieci jak i nauczyciele
przyszli do szkoły w piżamach, aby solidaryzować się z dziećmi z Oddziałów Onkologicznych. Dzień piżamy to dzień zwrócenia uwagi na to jak wielką wartość ma zdrowie. Wydarzenie przyniosło wiele radości uczniom i było doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej.
26 września w naszej szkole odbyło się spotkanie klas 1-3 z funkcjonariuszami policji. Spotkanie miało na celu zapoznanie najmłodszych uczniów z zasadami bezpieczeństwa zarówno w szkole, jak i poza nią.
23 września uczniowie klasy 2B obchodzili pierwszy dzień jesieni. Z tej okazji przygotowano specjalne zajęcia, które miały na celu przybliżyć dzieciom zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku oraz zachęcić je do aktywnego odkrywania jesiennych skarbów. Dzień rozpoczął się od wspólnej rozmowy na temat charakterystycznych cech jesieni. Nastepnie cała klasa, udała się na spacer wokół terenu szkoły, gdzie uczniowie mieli za zadanie zebrać różne jesienne dary natury, takie jak: kasztany, żołędzie i kolorowe liście.
17 września, klasy I wzięły udział w wycieczce do Galerii Drzewiej w Porębie Żegoty. Głównym celem wyjazdu były warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie mieli okazję rozwijać swoje zdolności manualne i kreatywność. Po zakończeniu warsztatów na wszystkich czekał smaczny poczęstunek, po którym dzieci miały czas na zabawę na świeżym powietrzu.
Odpowiedź na powyższe pytanie otrzymali uczniowie klas 4-8 podczas lekcji, która miała miejsce W Libiąskim Centrum Kultury. Zajęcia zrealizowano w ramach programu profilaktyczno-wychowawczego. Organizatorzy wykorzystując sceny z różnych zagranicznych filmów, obrazy i elementy kampanii społecznych, wyjaśnili uczniom toksyczne zjawiska związane z mediami społecznościowymi: catfishig, cyberbullying, multitasking, prokrastynacja czy bańka mydlana.Widzowie zostali uświadomieni, jak postępować, by social media nie wpływały negatywnie na nasze życie.Po wykładzie obejrzeliśmy wzruszający film pt. ,,Dancing Queen”, poznaliśmy niełatwą drogę Minie (nastolatki) do samoakceptacji oraz odkrycia znaczenia prawdziwej przyjaźni, szczerości i naturalności.
Dnia 2 września 2024 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego klas I-III Szkoły Podstawowej w Żarkach. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:15 w sali gimnastycznej , gdzie zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice uczniów klasy pierwszej oraz Dyrekcja. Po oficjalnym przemówieniu Dyrektora, uczniowie klasy czwartej przygotowali krótki program artystyczny. Po występie uczniów klasy czwartej , nastąpiło pasowanie na ucznia pierwszkolasistów. W tym roku szkolnym do pierwszej klasie będzie się uczyć 32 dzieci. Rozpoczęcie roku szkolnego przebiegło w miłej i uroczystej atmosferze, a uczniowie z uśmiechem na twarzy wrócili do swoich domów, gotowi na nowe wyzwania.
Szanowni Rodzice i Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!
Nasza szkoła bierze udział w akcji Lidla – Szkoły Pełne talentów, której celem jest wsparcie talentów dzieci i zmobilizowanie lokalnej społeczności do wsparcia działań szkoły.
Jak to działa?
Wystarczy zrobić zakupy w Lidlu, odebrać TALENCIAKI, a następnie przekazać szkole w formie papierowej.
Zapraszamy wszystkich do zabawy i wspierania akcji, dzięki której szkoła może pozyskać nagrody wspierające edukację i zabawę.
Do kiedy trwa akcja?
Akcja trwa od 2 września do 31 października 2024r.
Pudełka, do których można wrzucać zdobyte Talenciaki znajdują się w sali 212 oraz u p. Wioli. Można je również przekazać pani Marzenie Zakule.
Liczymy na Wasze zaangażowanie!
Samorząd Uczniowski klas 4-8
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
nowy rok szkolny 2024/2025 rozpoczynamy 2 września 2024r. według następującego harmonogramu:
Klasy I-III godz. 9:15 - sala gimnastyczna
Klasy IV-VIII godz 9:00 - hol II piętra
Od 02.09.2024 r. wprowadzamy nowy system zamawiania posiłków „zamowposilek.pl”.
Rejestracja jest możliwa na stronie internetowej:
https://aplikacja.zamowposilek.pl/open_registration
Po zarejestrowaniu zachęcamy Państwa do skorzystania z wygodnej aplikacji mobilnej na telefony.
Szczegółowe informacje w dzienniku elektronicznym Librus.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 klas 1-3 szkoły podstawowej i przedszkola.
Jak co roku, uczniowie klas 4-8 bawili się w duchu zdrowej i sportowej rywalizacji.
Tytuły Najlepszego Sportowca wywalczyli:
- klas czwartych - Krzysztof Marciniec
- klas piątych - Antonii Niziołek
- klas szóstych - Wiktor Szafran
- klas siódmych - Kacper Krawczyk
- klasy ósmej - Anhelina Antoniuk
Gratulujemy!
Zuzanna Stroińska i Marzena Zakuła
Tegorocznym obchodom Dni Języków Obcych towarzyszyły niesamowite emocje. Trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy 4-8 rywalizowały między sobą w quizie Kahoot. Musieli wykazać się sporą wiedzą na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Oto wyniki:
I miejsce - klasa 4a - Antonina Domurat, Krzysztof Marciniec i Artur Kaczorowski
II miejsce - klasa 7b - Sandra Smalec, Natalia Zemirek, Bartosz Jesionowski
III miejsce - klasa 5b - Nataniel Likus, Jan Madura i Przemysław Hajda
Gratulujemy!!!
Po quizie, Natalia Dziwak przedstawiła nam kilka ciekawostek o Austrii.
Na zakończenie wszyscy uczniowie wzięli udział w szkolnym karaoke prowadzonym przez Natalię Krawczyk.
Dzień wcześniej, uczniowie brali udział w zabawach językowych, przy których mogli pochwalić się znajomością języka niemieckiego.
Jolanta Adryan, Dagmara Dwornik, Ewelina Soroka, Marzena Zakuła
10 czerwca 2024r uczniowe klasy 1b wraz z opiekunami udali się na wycieczkę. Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w pizzeri La Stazione w Trzebini, gdzie dzieci wzięły udział w warszatatach kulinarnych z robienia pizzy. Uczniowie poznali historię pizzy , dowiedzieli się jakie składniki są potrzebne do zrobienia ciasta oraz jak prawidłowo wyrabiać ciasto. Każde dziecko miało okazję samodzielnie stworzyć swoją pizzę. Gotowe pizze trafiły do specjalnego pieca opalanego drewnem. Po upieczeniu dzieci mogły skosztować własnych wypieków. Po kulinarnych zmaganiach udaliśmy się do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.Strażacy przygotowali dla nas bogaty program edukacyjny. Wycieczka była niezwykle udana i pełna wrażeń.
28 maja klasy 7a i 7b oraz dwóch uczniów z kl.8 wzięły udział w wycieczce do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Uczniowie poprzez eksperymentowanie poznali i utrwalili zagadnienia fizyczne z zakresu: optyki, mechaniki, magnetyzmu, hydrostatyki oraz akustyki.
Kolejnym punktem wycieczki był udział uczniów w grze terenowej paintball zorganizowanej przez CK - Point w Krakowie.
Dnia 21 maja 2024 roku uczniowie klas 6a i 6b uczestniczyli w warsztatach pieczenia pizzy w pizzerii L”Antica Stazione w Trzebini.
Pod okiem pizzermana, młodzi adepci sztuki kulinarnej, nauczyli się wyrabiania ciasta oraz formowania go w tradycyjny, okrągły kształt. Kolejnym etapem było przygotowanie sosu pomidorowego oraz dobór składników. Każdy uczestnik miał okazję stworzyć własną, unikalną kompozycję. Po przygotowaniu pizzy, nadszedł czas na ich pieczenie. Pizze były pieczone w tradycyjnym, opalanym drewnem piecu, co było dla uczniów dodatkową atrakcją. Po zakończeniu pieczenia, uczniowie zasiedli do wspólnej degustacji swoich wyrobów. Wszystkie pizze smakowały wyśmienicie, a uczniowie byli dumni z własnoręcznie przygotowanych potraw.
Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat.
Powered by aSc EduPage