W dniach 15-17 września 2024 roku uczniowie klas 6ab i 7ab uczestniczyli w trzydniowej wycieczce Szlakiem Piastowskim. Wyjazd ten był wyjątkową okazją do poznania historii początków Polski i odwiedzenia miejsc związanych z pierwszymi władcami naszego kraju. Każdy dzień wycieczki dostarczył nam nowych wrażeń, a program był pełen atrakcji.
Nasza przygoda rozpoczęła się 15 września od zwiedzania Poznania, gdzie w bardzo ciekawy sposób, poznaliśmy historię Zamku Królewskiego, znanego także jako Zamek Przemysła.
Przewodnik opowiedział nam również o pierwszych polskich władcach Mieszku I i Bolesławie Chrobrym. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie mogliśmy podziwiać Ratusz oraz słynne Koziołki, które o godzinie 15:00 tradycyjnie trykały się rogami.
Spacerowaliśmy po pięknym rynku, podziwiając zabytkowe kamienice i kolorowy klimat tego miejsca. Zobaczyliśmy Ostrów Tumski, gdzie znajduje się Bazylika Archikatedralna.
Uczestniczyliśmy także w pokazie wypieku rogali świętomarcińskich – jednego z najsłynniejszych poznańskich przysmaków. Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji, w której piekarz opowiedział nam o tradycji związanej z rogalami. Następnie przeszliśmy do części praktycznej, gdzie pod okiem specjalistów próbowaliśmy wyrabiać i zwijać ciasto oraz nadziewać je farszem. Było to wyzwanie, ale również świetna zabawa! Każdy z nas mógł na chwilę poczuć się jak prawdziwy piekarz. Na zakończenie pokazu mieliśmy okazję spróbować świeżo upieczonych rogali, a każdy z uczestników otrzymał certyfikat.
16 września wyruszyliśmy w kierunku Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Naszym pierwszym celem była Katedra Gnieźnieńska, wraz ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, które przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha, a przewodnik opowiedział nam o koronacjach polskich królów, które odbywały się właśnie w tym miejscu. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Po wizycie w Gnieźnie udaliśmy się do Biskupina, gdzie czekała na nas podróż w czasie do epoki brązu. Zwiedzaliśmy słynny rezerwat archeologiczny i dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie w osadzie sprzed tysięcy lat. Biskupin zrobił na nas ogromne wrażenie – poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie do odległych epok.
Ostatni dzień wycieczki, 17 września, rozpoczęliśmy od wizyty na Ostrowie Lednickim, miejscu symbolicznym dla polskiej historii. To właśnie tutaj, według wielu historyków, Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. Przeprawiliśmy się promem na wyspę, gdzie zobaczyliśmy pozostałości po grodzie i palatium. Było to niesamowite doświadczenie – dotknąć miejsca, które miało tak wielkie znaczenie dla naszych przodków.
Ostatnim punktem programu była Kruszwica, gdzie odwiedziliśmy Mysią Wieżę – miejsce znane z legendy o królu Popielu, którego zjadły myszy. Wspięliśmy się na szczyt wieży, skąd roztaczał się przepiękny widok na Jezioro Gopło.
Wycieczka była wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy o początkach państwa polskiego i wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i wiedzy, którą z pewnością długo będziemy pamiętać.
Wychowawcy klas:
Zuzanna Stroińska, Jadwiga Szumniak –Zdonek, Marta Pędziwiatr