„Rzemieślnicy i kupcy w średniowiecznym Chrzanowie”
czyli Noc Muzeum w Chrzanowie
W niedzielny wieczór 20 maja 2018 roku w parku przy głównym budynku Muzeum dosłownie zaroiło się od średniowiecznych mieszczan, włóczęgów, rycerzy i kupców. W zrekonstruowanych warsztatach pracy zasiedli dawni rzemieślnicy, wśród gwarnego tłumu przechadzał się możny pan, tylko kat trzymał się nieco na uboczu.
Po raz drugi uczniowie klasy VII B oraz II B Gimnazjum wzięli udział w cyklicznej imprezie organizowanej w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Rzemieślnicy i kupcy w średniowiecznym Chrzanowie”. Młodzież skorzystała z niezwykle bogatej oferty przygotowanej przez pracowników merytorycznych Muzeum w Chrzanowie we współpracy z Teatrem Rozrywki „Trójkąt”, Bractwem Rycerskim Zamku Będzin, II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie im. K.K. Baczyńskiego.
Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych formach zajęć edukacyjnych, rozpoczynając od wykładu dr Doroty Żurek „Praca w mieście. Zawody i zajęcia mieszczan chrzanowskich”, poprzez pokaz mody średniowiecznej, a na czerpaniu papieru, kaligrafii, tworzeniu witraży oraz walkach rycerskich kończąc.
Za przyczyną grupy aktorów oraz występów alchemika w programie nie zabrakło barwnych i zaskakujących akcentów. Widzowie doskonale się bawili, stając się uczestnikami uciesznych scenek w przedstawieniu pt. „Za siedmioma wiekami”. Również naukowe eksperymenty, jakby rodem z mrocznych średniowiecznych legend, przyciągnęły tłumy widzów. Powszechny entuzjazm wzbudziły doświadczenia przeprowadzone przez uczonego magika – w świetle dziennym pokaz koncentrował się wokół żywiołu wody, a mroczna noc została zdominowana przez reprezentację żywiołu ognia- snopy iskier, fajerwerki i kaskady płomieni.
Nieco spokojniejszą atmosferę wprowadzili uczniowie II LO w Chrzanowie, którzy zaprezentowali realizację motywu „danse macabre” w średniowiecznych tekstach kultury. Każdy uczestnik miał możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej formy zdobywania wiedzy, dlatego nie zabrakło chętnych do zwiedzania wystaw stałych w salach dawnego lamusa dworskiego.
Dzięki uczestnictwu w Nocy Muzeum mogliśmy się przenieść w odległe czasy, by lepiej poznać realia życia w dawnym mieście. Radosne harce, pojedynki na miecze oraz występy wędrownych aktorów nie przesłoniły obrazu pracy mieszczan, rzemieślników i kupców z mozołem tworzących średniowieczny gród.
Jadwiga Szumniak- Zdonek
Zdjęcia zostały dodane do galerii Noc Muzeum w Chrzanowie.