Klasa 1b jak w piosence Pierwszoklasista „jest wspaniała, to przyjaciół grupa cała”, która chętnie zorganizowała Święto Kapelusza, Święto Koleżanek 8 marca, zabawę w teatr; przygotowała część artystyczną na „Powitanie Wiosny”, którą zaprezentowała przedszkolakom i klasom 1-3; odbyła warsztaty wykonywania palmy wielkanocnej; była w kinie i na wycieczce u rzeźbiarza.
Zbiórka dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu 'OTOZ Animals Oświęcim'
Serdecznie dziękujemy za wszystkie dary przekazane na rzecz schroniska.
Zebrane rzeczy: 30,7 kg suchej karmy dla psów, 13,6kg suchej karmy dla kotów, 15,25 kg karmy dla psów w puszkach, 8 kg karmy dla kotów w puszkach, 7 saszetek z karmą dla psów, 30 saszetek z karmą dla kotów, 5 misek, 1 koc oraz zabawki dla zwierzaków zawieźliśmy do schroniska w środę, 11 maja.
W imieniu swoim oraz Pań opiekujących się zwierzakami jeszcze raz bardzo dziękujemy.
Olga, Bartek, Miłosz, Małgorzata Reguła-Dziki, Marzena Zakuła
Sesja edukacyjna „Ucieczki z AL. Auschwitz”
12 maja 2022 roku uczniowie klasy 7 b uczestniczyli w sesji edukacyjnej zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Wideokonferencja poświęcona została ucieczkom z niemieckiego obozu Auschwitz. W programie znalazły się: niezwykle interesujący wykład dr. Jacka Lachendro na temat ucieczek więźniów oraz projekcja fragmentów nagrań świadectw ocalałych: Augusta Kowalczyka, Kazimierza Piechowskiego i Jerzego Bieleckiego.
Młodzież w ciszy i skupieniu słuchała prezentowanych treści, co świadczy o dużej dojrzałości. Postawa uczniów pozwala mieć nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będą uczestniczyć w konferencjach naukowych i warsztatach organizowanych przez Muzeum Auschwitz- Birkenau.
Jadwiga Szumniak- Zdonek
Wycieczka do Pszczyny
5 maja uczniowie klasy 5 a i b oraz klasy 6 a pojechali wraz z wychowawcami, Panią Dorotą Bakun, Panią Magdaleną Doległo i Panią Jolantą Adryan, na wycieczkę do Pszczyny.
Uczniowie wzięli udział w lekcji przyrody w Pokazowej Zagrodzie Żubrów i mini zoo, a potem w niezwykłej lekcji historii w czasie zwiedzania wyjątkowego Muzeum Zamkowego w Pszczynie - najpiękniejszej budowli rezydencjonalnej na Górnym Śląsku.
Historia życia i działalności rodziny Hochbergów została przybliżona uczniom w bardzo ciekawy sposób dzięki przygotowanym kartom pracy.
Spacer po Zabytkowym Parku Pszczyńskim dał chwilę na kontemplację budzącej się przyrody.
Wyjazd dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń estetycznych, które wzbogaciły sposób patrzenia na świat, a jak pisał Karol Kotłowski: „dbając o piękno stajemy się lepsi, szlachetniejsi i bogatsi”.13
Wiwat! Wiwat! 3 Maj!
Święto Narodowe Trzeciego Maja w naszej szkole uczczono 29 kwietnia.
Uczniowie klasy 5 a i b pod kierunkiem wychowawców, Pani Doroty Bakun i Pani Jolanty Adryan, pokazali prezentacje przedstawiające historyczne wydarzenia i postaci związane z przygotowaniem tej wyjątkowej Ustawy Rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.
Przed zaprezentowaniem materiału w klasach został odśpiewany hymn państwowy, a po zakończeniu pokazu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Konstytucji 3 maja w quizach. Dla milusińskich - przedszkolaków była słodka niespodzianka i zabawa w malowanie barw narodowych.
5
Laury dla Julii Hodur
25 kwietnia 2022 r. Komisja Konkursowa przyznała Julii Hodur z klasy 7a tytuł laureata w drugiej międzynarodowej edycji konkursu IPN „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.
Uczennica wykonała pracę pod tytułem „W cieniu KL Auschwitz. Bohaterska akcja żołnierzy z Libiąża”. Kanwą scenariusza stały się wojenne wspomnienia Antoniego Tomery, który wziął udział w przejęciu uciekinierów z obozu koncentracyjnego. Więźniami, którzy wydostali się na wolność 29 grudnia 1942 roku z Auschwitz byli: Niemiec Otto Kuesel (numer obozowy 2) oraz Polacy - Jan Komski (564), Bolesław Kuczbara (4308) i Mieczysław Januszewski (711).
Praca, oparta na autentycznych opowieściach żołnierza AK z Libiąża, ukazywała dramatyczne wydarzenia w sposób niepozbawiony ciepła i odrobiny humoru. Wartka fabuła i piękna strona plastyczna nie uszyły uwadze jury i przyniosły Julii kolejne, w pełni zasłużone zwycięstwo.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.
Jadwiga Szumniak- Zdonek
Wycieczka do Rudna
26 kwietnia 2022 Pani Agnieszka Szeląg i Pani Paulina Bigaj udały się z uczniami klas siódmych na wycieczkę do Muzeum Agatów w Rudnie.
Na miejscu zobaczyliśmy projekcję filmu o przeszłości geologicznej Rudna oraz dowiedzieliśmy się nieco na temat Międzynarodowych Mistrzostw w Poszukiwaniu Agatów, które odbyły się w ubiegłym roku u podnóża Zamku Tenczyn.
Następnie udaliśmy się do sal ekspozycyjnych, aby podziwiać znalezione nieopodal muzeum okazy min. agatów, ametystów a także amonitów. Dowiedzieliśmy się z jakich okresów geologicznych one pochodzą, a także nauczyliśmy się rozpoznawać agaty.
Po zwiedzaniu udaliśmy się na poletko, gdzie młodzież przystąpiła do samodzielnego poszukiwania agatów. Uczniowie świetnie się bawili, a kilka osób znalazło bardzo ciekawe okazy, które zabraliśmy ze sobą na pamiątkę. Po wyczerpujących, ale i owocnych poszukiwaniach, odpoczęliśmy przy ognisku i zjedliśmy kiełbaski.
Paulina Bigaj i Agnieszka Szeląg
Dzień Ziemi
22 kwietnia 2022 z okazji Dnia Ziemi uczniowie należący do Szkolnego Koła Ekologicznego wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół w Żarkach, Panem Marcinem Włodarczykiem, opiekunkami – Panią Agnieszką Szeląg i Panią Pauliną Bigaj oraz Panią Jadwigą Florek zorganizowali warsztaty z tworzenia lasów w słoikach dla instytucji oraz osób wspierających działania koła z zakresu edukacji ekologicznej oraz promowania ekologii.
Swoją obecnością oraz nieocenionym wsparciem zaszczycili nas:
-
Pan Rafał Kosowski – Radny Województwa Małopolskiego
-
Pan Bogusław Gucik – Sołtys wsi Żarki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Libiążu
-
Pan Arkadiusz Pypłacz –Przewodniczący Zarządu Międzygminnego Gospodarka Komunalna
-
Pani Agnieszka Cora – Starszy inspektor w Związku Międzygminnym Gospodarka Komunalna
-
Pani Teresa Wojciechowska – Dyrektor Libiąskiego Cenrtum Kultury
-
Pani Anna Domin – przedstawicielka firmy Thermoplast
-
Pani Paulina Kasprzyk – przedstawicielka firmy Thermoplast
-
Pan Jakub Gier – przedstawiciel firmy Dan Cake
-
Dyrektor Zespołu Szkół w Żarkach – Pan Marcin Włodarczyk
Podczas spotkania Dyrektor Zespołu Szkół Marcin Włodarczyk uroczyście wręczył laureatom konkursów ekologicznych (konkurs na pierwszą stronę broszury ZERO WASTE, oraz konkurs na karmnik ekologiczny) nagrody ufundowane przez Województwo Małopolskie, Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna oraz firmę Dan Cake.
Następnie, podczas słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców, uczniów oraz firmę Dan Cake, przybyli goście mieli okazję posłuchać o działaniach Szkolnego Koła Ekologicznego, naszych planach na przyszłość oraz po raz pierwszy zapoznać się z wydrukowaną ulotką ZERO WASTE.
Po prezentacji, uczestnicy spotkania wzięli udział w prelekcji na temat ekosystemów w zamkniętych naczyniach oraz własnoręcznie stworzyli lasy w słoikach, podczas warsztatów poprowadzonych przez Panią Jadwigę Florek. Wszyscy goście byli bardzo zaangażowani w tworzenie swoich kompozycji oraz dumni z efektu końcowego.
7-
ZERO WASTE-ulotka
Ulotka o tematyce ZERO WASTE – mały wielki sukces uczniów z Zespołu Szkół w Żarkach w promowaniu świadomości ekologicznej.
Końcem marca ukazał się owoc ciężkiej pracy Szkolnego Koła Ekologicznego – ulotka o tematyce ZERO WASTE, stworzona przy współpracy ze Związkiem Międzygminnym Gospodarka Komunalna oraz firmą Thermoplast Permanent Development S.A.
Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z naszego wspólnego sukcesu!
Paulina Bigaj i Agnieszka Szeląg
Las w słoikach
11 kwietnia 2022 Uczniowie Szkolnego Koła Ekologicznego wraz z opiekunkami wzięli udział w prelekcji na temat ekosystemów zamkniętych w naczyniach, przeprowadzonej przez mamę jednej z naszych uczennic - Panią Jadwigę Florek. Następnie w imię idei Konfucjusza „ Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” - wszyscy stworzyli własne lasy w słoikach, które ozdobią ich pokoje.
Zajęcia były preludnium do warsztatów z tworzenia lasów w słoikach dla instytucji oraz osób wspierających działania Koła Ekologicznego na przestrzeni roku szkolnego. Wydarzenie odbyło się 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi.
Paulina Bigaj i Agnieszka Szeląg
Konkurs ekologiczny
8 kwietnia 2022 w Zespole Szkół w Libiążu odbył się IV Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod patronatem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Młodzież w zespołach dwuosobowych rozwiązywała test teoretyczny na platformie Quizziz, rozpoznawała symbole ekologiczne oraz segregowała odpady.
W konkursie wzięło udział 18 zespołów, a nasze zdolne uczennice:
Emilia Krawczyk (7b) oraz Julia Hodur (7a) zajęły 4. miejsce. Gratulujemy!
Sukces Patrycji
Patrycja Paliwoda, uczennica klasy 8A, otrzymała Wyróżnienie w VI Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w Języku Angielskim zorganizowanym przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu książki „Alicja w krainie czarów.” Ocenie podlegały poprawność językowa, tempo i płynność czytania, interpretacja czytanego tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Gratulujemy!
Marzena Zakuła
Szkolne Igrzyska Wielkanocne na wesoło
W środę, 13.04.2022 wzięliśmy udział w pierwszych Szkolnych Igrzyskach Wielkanocnych na wesoło zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski klas 4-8 oraz panie Dorotę Bakun i Zuzannę Stroińską.
Rywalizowaliśmy ze sobą w kilku konkurencjach, w których tematem przewodnim była pisanka. Było mnóstwo zabawy oraz czekoladowych jajek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Olga, Jagoda, Bartosz i Miłosz
56
Dzień Bezpiecznego Internetu
W roku szkolnym 2021/2022 obchody DBI w naszej szkole odbywały się w marcu. Tegoroczne wydarzenie obchodziliśmy pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy razem”. W tym miesiącu odbył się cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu uczniów w sieci Internet.
Zorganizowano konkursy:
- KONKURS NA PLAKAT plastyczny klasy IV-V,
I m-ce Wiktoria Hodur kl. 4b
II m-ce Malwina Jamka kl. 4b
III m-ce Emilia Suter kl. 5b
- KONKURS NA PLAKAT Grafiki komputerowej klasy IV-VI
I m-ce Bartłomiej Osadziński kl. 5b
II m-ce Katarzyna Listwan kl. 5a
III m-ce Aleksander Gucik- Bernacik kl. 5b
Ewa Olszowska
Dzień bez plecaka.
Wspaniały drugi dzień wiosny stal się jeszcze piękniejszy. Samorząd uczniowski postanowił urządzić dzień inny niż wszystkie - Dzień bez plecaka! W tym dniu wszyscy uczniowie mieli za zadanie wybrać dowolny przedmiot, który miał posłużyć im jako plecak. Plecaki - zabronione!! Kreatywność uczniów nie miała końca, a wyniki tej akcji można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Było niesamowicie!
14
PTASI KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!
Z radością informujemy, że konkurs na najbardziej kreatywny Eko-karmnik został rozstrzygnięty. Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Kinga Gucik z klasy 3a
II miejsce- Paweł Głogowski z klasy 1a
III miejsce - Błażej Gucik z klasy 3b
Serdecznie gratulujemy laureatom, a jednocześnie informujemy, że uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas obchodów Dnia Ziemi 22 .04.2022r.
Ze wszystkich prac została utworzona wystawa na korytarzu pierwszego piętra. Serdecznie zapraszamy wszystkich do podziwiania!
Razem dla Ukrainy. Zbiórka szkolna.
W związku z tragedią jakiej doświadczają mieszkańcy sąsiadującej z nami Ukrainy postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole zbiórkę potrzebnych im rzeczy. Nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Miejskim w Chrzanowie, który rozpoczął zbiórkę rzeczy potrzebnych mieszkańcom ukraińskiego miasta Ivano-Frankvisk. Jest to miasto partnerskie Chrzanowa. Pani Iga Szymkiewicz-Wnęk, dyrektorka biura promocji i rozwoju Urzędu Miejskiego w Chrzanowie oraz pani Agnieszka Bąk koordynujące zbiórkę w Chrzanowie przekazały nam listę rzeczy, których pilnie potrzebują mieszkańcy przebywający na terenie Ukrainy
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców oraz uczniów, zebraliśmy wiele niezbędnych rzeczy - środki czystości, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, słodycze, środki higieniczne dla kobiet, środki opatrunkowe, baterie, świeczki typu tealight.
Zebrane dary zostały przewiezione do Chrzanowa i przekazane p. Agnieszce Bąk, koordynatorce zbiórki w Chrzanowie.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie.
Samorząd Uczniowski klas 4-8, Marzena Zakuła, Monika Potempa
1
Sesja edukacyjna dla młodzieży
Uczniowie klasy 8 a uczestniczyli w sesji edukacyjnej online „Warto być przyzwoitym” poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu w stulecie urodzin. Wydarzenie zostało zorganizowane 3 marca 2022 r. przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Młodzież wysłuchała wykładu Marka Zająca, dziennikarza i publicysty, przewodniczącego Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau pt. „Jak przetrwać w piekle” oraz rozmowy z dr. Piotrem M. A. Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, pt. „Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego”.
Prelekcje dotyczyły obozowych losów oraz powojennej działalności Profesora i były próbą odpowiedzi na pytanie, jakimi wartościami należy się kierować w życiu.
Myślę, że słowa Władysława Bartoszewskiego stanowią cenny materiał do przemyśleń, a ich aktualność zdumiewa:
„Być przyzwoitym to:
Nie dać się poniżyć.
Pomagać innym.
Oceniać ludzi za to, jakimi są. Za uczciwość i prawość.
Być tolerancyjnym i umieć przebaczać.
Nie kultywować w sobie wspomnienia zła.
Szukać tego, co łączy”.
Jadwiga Szumniak- Zdonek
Dzień Bezpiecznego Internetu 2022
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
"Dzień" to tylko nazwa umowna, ponieważ w praktyce jest to cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu uczniów w sieci Internet. W naszej szkole w miesiącu marcu szczegółowo omawiane są zagadnienia dotyczące niebezpieczeństwa i prawidłowych zachowań w sieci.Zapraszam uczniów do wzięcia udziału w konkursach.
KONKURS NA PLAKAT plastyczny klasy IV-V
Zasady przygotowania plakatu:
- Projekty konkursowe są realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie.
- Praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną, np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane, albo przygotowane z wykorzystaniem graficznych programów komputerowych.
- Plakat powinien być przygotowany w standardowym formacie A2, czyli szerokość 420 mm i wysokość 594 mm.
- Tematyka plakatu: promocja bezpieczeństwa w sieci, prezentacja zagrożeń, itp.
- Pracę należy opatrzyć metryczką umieszczoną na odwrocie pracy, zawierającą: imię i nazwisko autora oraz klasę.
- Uczestnicy konkursu są zobowiązani przedstawić autorskie projekty.
- Na plakacie musi znajdować się logo DBI oraz tegoroczne hasło: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
- Projekt plakatu należy złożyć w terminie do 11 marca 2022r. do pani Ewy Olszowskiej.
KONKURS NA PLAKAT Grafiki komputerowej klasy IV-VI
Zasady przygotowania plakatu:
- Plakat nie powinien zawierać żadnych gotowych elementów cudzego autorstwa, takich jak np. kliparty lub zeskanowane ilustracje.
- Plakat należy wykonać w programie PAINT
- Prace muszą być zapisane w jednym z formatów graficznych: *.gif lub *.jpg. Pliki należy nazwać według następujących zasad: małe litery, bez polskich znaków diakrytycznych, bez spacji, według wzoru: imie_nazwisko.klasa.jpg
- Na plakacie musi znajdować się hasło: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
- Termin nadsyłania prac w wersji elektronicznej w terminie do 11 marca 2022r.
- na Teams do pani Ewy Olszowskiej.
Polecane strony:
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie