Na co dzień o nich nie myślimy. Nie zastanawiamy się co czują, jak sobie radzą w życiu. Mijając ich widzimy białą laskę, psa przewodnika, ciemne okulary. Niewidomi są dla nas często niewidoczni.
Uczennice naszej szkoły: Julia Bolek, Milena Cygan, Maja Górecka, Maja Gut, Olga Horawa, Jagoda Kożuch, Emilia Krawczyk, Wiktoria Malik oraz Olga Zaczyk postanowiły zwrócić uwagę swoich kolegów i koleżanek na sytuację osób z dysfunkcjami wzroku – na ich potrzeby, możliwości, a także to w jaki sposób my możemy i powinniśmy im pomóc.
Przeprowadziły zajęcia w klasach 1-4 szkoły podstawowej. Mało kto wiedział, że są takie dni jak Międzynarodowy Dzień Białej Laski oraz Międzynarodowy Dzień Niewidomych.
Na wstępie, uczniowie wysłuchali opowieści o niezwykłym i inteligentnym człowieku jakim był Louise Braille’a oraz dowiedzieli się o jego ogromnym wkładzie w poprawę sytuacji osób niewidomych. Zapoznali się z alfabetem Braille’a. Każdy z uczniów miał możliwość zobaczenia, jak w rzeczywistości wygląda pismo Braille’a, dotknięcia kartki z tekstem przeznaczonego właśnie dla osób niewidomych. Próby odczytania tego, co jest tam napisane. Wielu z nich, dopiero na zajęciach prowadzonych przez uczennice, zdało sobie sprawę z tego, co oznaczają te ‘kropki’ na opakowaniach leków, na tablicach informacyjnych przy szpitalu, przychodni.
Następnie obejrzeli 10 minutową animację – N jak niewidomy, pokazującą jak pomagać osobom niewidomym. Film stworzony został przez Polski Związek Niewidomych. https://www.youtube.com/watch?v=WpJ2hrmn7qM&t=380s
Aby móc wyobrazić sobie świat osoby niewidomej, wzięli udział w zajęciach ruchowych. Mieli do wykonania proste zadanie. Zamknąć oczy (dodatkowo przewiązane szalikiem), wziąć do ręki laskę (styl od miotły) i przejść prze salę. Był to dla nich nie lada wyczyn. Kolejny ‘spacer’ był już z osobą towarzyszącą. Dzięki niej było dużo prościej.
Próbowali również narysować kwiatka lub buźkę. Oczywiście z zamkniętymi oczami. Były to dla nich ważne i cenne doświadczenia.
Na koniec wyświetlony został jeszcze krótki filmik animowany – INTEGRACJA – Osoby z niepełnosprawnością wzrokową, pokazujący jak powinniśmy się zachować wobec osób niewidomych. https://www.youtube.com/watch?v=4Y01f08_syw&t=106s
W klasach 5-8 szkoły podstawowej wychowawcy przeprowadzili rozmowy z uczniami. Obydwie strony dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi osób niewidomych. Wspólnie obejrzeli rozmowę z Panią Katarzyną Zawodnik, która przez uszkodzony nerw wzrokowy nie widzi od urodzenia. Dowiedzieli się jak wygląda świat osoby niewidomej i jakie czynności w codziennym życiu przysparzają jej najwięcej trudności.
Celem podsumowania oraz przypomnienia wyświetlony został jeszcze krótki filmik animowany – INTEGRACJA – Osoby z niepełnosprawnością wzrokową, pokazujący jak powinniśmy się zachować wobec osób niewidomych.
Dwa dni później spytaliśmy uczniów czego dowiedzieli się dzięki naszej inicjatywie. Oto niektóre z wielu odpowiedzi.
Dawid (klasa 2) – W pociągu jak chce usiąść niewidomy to dajemy mu rękę na siedzenie.
Roksana (klasa 6) – Jak niewidomy idzie z psem przewodnikiem, to nie wolno głaskać psa ani przeszkadzać mu w pracy.
Martyna (klasa 1) – Są specjalne książki dla niewidomych.
Melania (klasa 1) – Trzymać za łokieć jak prowadzimy.
Alicja (klasa 2) – Trzeba spytać czy możemy pomóc, a nie na siłę.
Martyna (klasa 1) – Pan, który stworzył pismo dla niewidomych sam stracił wzrok. Jak miał 3 lata ukłuł się w oko.
Łukasz (klasa 6) – Jak jedzie autobus to trzeba powiedzieć jaki to numer.
Po przeprowadzeniu tej akcji i opiniach wyrażanych przez uczestników lekcji stwierdzamy, że nasza inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez naszych uczniów i nauczycieli. Myślimy, że osiągnęłyśmy nasz cel. Uważamy, iż dzięki temu dniu wiele uczniów uczestniczących w zajęciach 'otworzyło oczy', aby w końcu zobaczyć osoby, które na co dzień nie widzą nas.
Uczennice klas 7b oraz 8a wraz
z opiekunem Panią Marzeną Zakuła