• Aktywny w szkole - aktywny w życiu

• "Aktywny w szkole aktywny w życiu." to projekt EFS realizowany w naszej szkole w latach 2009-2012.

Projekt „AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY W ŻYCIU” skierowany był do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. W projekcie wzięły udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego - 80 gimnazjów w tym Gimnazjum w Żarkach.

W Gimnazjum powstało Koło Naukowe Młodych z trzema sekcjami problemowymi:

1. naukowo-techniczna (ze szczególnym uwzględnieniem łączenia elementów matematyki, fizyki i biologii),
          2. informatyczna,
          3. przedsiębiorczości.

Każda z sekcji miała swojego opiekuna – nauczyciela przedmiotu powiązanego tematycznie z sekcją. Koła Naukowe Młodych tworzyły zespoły uczniów pracujących metodą projektową nad ciekawymi zagadnieniami naukowo-technicznymi. Wybrane tematy łączyły obszarowo matematykę, fizykę i biologię z elementami wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych. Każda z Filii została wyposażona w nowoczesne materiały do prowadzenia eksperymentów, badań i realizacji projektów o charakterze naukowym.

Zajęcia realizowane w ramach Kół Naukowych Młodych odbywały się w szkole, w wymiarze około 12 godzin miesięcznie.