Uczennice klasy I A gimnazjum wzięły udział w projekcie edukacyjnym, którego zadaniem było znalezienie odpowiedzi na pytanie Czy uczniowie odżywiają się racjonalnie?
Dziewczęta pracowały w 4 grupach: wykonały gazetkę szkolną promującą zdrowe odżywianie się, przygotowały plakat i akcję „Zdrowa kanapka na drugie śniadanie”, przeprowadziły ankietę wśród uczniów gimnazjum na temat nawyków żywieniowych młodzieży oraz przeprowadziły rozmowę
z Panią higienistką dotycząca wpływu odpowiedniej diety na nasze zdrowie i samopoczucie.
Tak przedstawiają się wyniki pracy poszczególnych grup:
GRUPA 1
Dominika i Ola przeprowadziły wywiad z Panią higienistką:
Ola i Dominika: Dzień dobry chciałybyśmy porozmawiać z Panią jak odpowiednia dieta wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
Pani higienistka: Chętnie odpowiem na Wasze pytania.
Dominika: Czy według Pani młodzież w naszym wieku dobrze się odżywia?
Pani higienistka: Jeżeli stosuje się do zasad zdrowego odżywiania i w swoim jadłospisie uwzględnia owoce, warzywa węglowodany i tłuszcze z umiarem to możemy mówić o dobrym odżywianiu. O złym odżywianiu świadczy wygląd, a więc jeżeli mamy przed sobą osobę otyłą to możemy uznać, że coś tam w diecie przeoczyła. Odżywianie świadczy o wyglądzie i samopoczuciu. Złe nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości lub zbyt niskiej wagi ciała – co dalej odbija się na zdrowiu każdego człowieka.
Dominika: Czy nadmierne jedzenie cukru szkodzi zdrowiu?
Pani higienistka : Cukier nie dostarcza żadnych niezbędnych składników odżywczych, a jako bogate źródło energii wypiera z żywienia produkty zawierające te składniki. Ponadto fruktoza zawarta
w cukrze podnosi poziom trój glicerydów w surowicy co w przyszłości prowadzi do chorób serca, miażdżycy. A więc spożycie cukru należy bardzo rygorystycznie kontrolować i ograniczać.
Ola: Ile wody dziennie powinien wypić przeciętny nastolatek ?
Pani higienistka : Woda jest niezbędnym składnikiem pożywienia:
- pomaga regulować temperaturę ciała, chroni i nawilża,
- pomaga trawić, wchłaniać i przenosić pokarm,
Usuwa zbędne produkty przemiany materii w tym związki toksyczne.
Wodę przyjmuje się w postaci różnych płynów – zalecana ilość wody dziennie to 1,5 – 2 l dziennie. Zwiększona ilość konieczna jest w czasie upałów lub podczas chorób przebiegających z gorączką lub
z wymiotami i biegunką.
Ola: Czy cola, pepsi, chipsy, fast food`y szkodzą zdrowiu?
Pani higienistka : Coca cola jest sztucznie słodzona, kaloryczna są w niej sztuczne barwniki, zawiera kwas węglowy, który wżera się w szkliwo zębów i ściany żołądka. Powoduje wzdęcia, posiada kofeinę co prowadzi do nadmiernego pobudzenia i nerwowości. W dużych ilościach jest szkodliwa, można się napić, ale nie przesadzać z ilością.
Chipsy są niezdrowe bo zawierają dużo niezdrowych tłuszczów oraz soli. Zawierają toksyny niebezpieczne dla układu nerwowego. Jedna paczka dziennie dostarcza ponad połowę dziennej ilości tłuszczu. Chipsy są słone, a nadmiar soli w diecie prowadzi do nadciśnienia. Cena paczki też jest wysoka bo około 3 zł dla 100 gr. to w 1kg 30 zł czyli lepiej kupić inne pożywienie zdrowe i w tej samej cenie.
Chipsy to pseudosmakołyki zawierające duże ilości tłuszczu, soli i sztucznych dodatków. Jedzenie
w dużych ilościach prowadzi do otyłości, miażdżycy, nadciśnienia i chorób serca.
Fast food`y są niezdrowe, tuczące zawierają dużo tłuszczu, soli i substancji chemicznych są dostępne w barach szybkiej obsługi. Szkodliwe jest smażenie na tym samym oleju kilka razy, rozmrażanie
w mikrofali. Są to dania szybkie a więc wszystko wykonuje się z mrożonek, nie ma świeżych produktów, posiadają mało witamin i mikroelementów. Nadmiar fast- food`ów szkodzi. Takie jedzenie upodobali sobie amerykanie i oni właśnie są uważani za najgrubsze społeczeństwo w świecie.
W produktach, które są smażone na tym samym oleju kilka razy znajduje się toksyczny związek AKRYLOAMID – powstaje on w każdej smażonej rzeczy, która podczas smażenia staje się brązowa (frytki, chipsy) we frytkach przekracza 1000 razy dopuszczalną normę spożycia. Upośledza układ odpornościowy, sprzyja powstawaniu alergii i białaczek, a przyszłości nowotworów i chorób krążenia. Są to związki z których produkuje się plastik, papier, gumę.
Ola: Czy według Pani u młodzieży w naszym wieku konieczne jest zabranie drugiego śniadania do szkoły?
Pani higienistka : Bardzo ważnym posiłkiem jest śniadanie, pokrywa ono 20-25% dziennego zapotrzebowania na energię. Drugie śniadanie powinno pokryć 15-20% dziennego zapotrzebowania. Aby dobrze pracować i uczyć się trzeba organizmowi dostarczyć energii co zrobimy zjadając pożywne drugie śniadanie.
Dominika: Czy posiłki powinno się jeść częściej w małych ilościach, czy rzadziej
w dużych porcjach?
Pani higienistka : Dzieci i młodzież powinny spożywać 4-5 posiłków dziennie najlepiej o stałych porach dnia. Rzadsze spożywanie posiłków powoduje obniżenie stężenie glukozy we krwi co wywołuje uczucie głodu, zmęczenie, pogarsza koncentrację uwagi. Czasem mogą wystąpić bóle brzucha lub inne dolegliwości.
Ola: Czy według Pani do szkoły lepiej zabierać wodę czy sok owocowy?
Pani higienistka : Soki mają w sobie masę cukru i robione są z konserwantów. Powodują bóle brzucha i prowadzą do otyłości ze względu na cukier. Zastępowanie wody sokiem to zły nawyk, może prowadzić do wzrostu masy ciała.
Dominika: Jak białko wpływa na nasz organizm?
Pani higienistka : Białka to główny składnik naszych tkanek. Zdrowe włosy, ładna cera to wszystko zasługa białka. Białko w normalnej diecie stanowi 10-15% wartości energetycznej. To ile białka potrzeba człowiekowi zależy od wieku, płci, aktywności fizycznej. Dostawcą białka jest mięso, rośliny strączkowe, a także produkty zbożowe oraz mleko i produkty mleczne. Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym w diecie każdego człowieka. Należy dobierać produkty tak, aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość tego „budulca”.
Ola: Jak dieta wpływa na nasz organizm?
Pani higienistka : Dieta spełnia niezwykle istotną rolę w życiu ludzi. Tylko wtedy, kiedy dostarczamy naszemu organizmowi właściwych składników pokarmowych możemy się właściwie rozwijać
i pracować. Z tego powodu duże znaczenie ma zwracanie uwagi na składniki diety i to kiedy spożywamy posiłki. Prawidłowa dieta powinna dostarczać odpowiednich ilości protein (białka), tłuszczów i cukru. Dobrze skomponowane posiłki muszą zapewnić organizmowi taką ilość substancji odżywczych, która zaspokoi potrzeby wynikające z zachowania procesów wzrostu organizmu, procesów naprawczych oraz wystarczające do wytwarzania odpowiedniej ilości energii. Oprócz wymienionych składników powinny w naszym pożywieniu znajdować się błonnik, witaminy oraz mikro i makroelementy.
Dominika: Jaką dała by Pani radę naszym uczniom dotyczącą odżywiania?
Pani higienistka:
- Dbaj o różnorodność spożywanych produktów,
- Produkty zbożowe powinny być dla ciebie głównym źródłem energii,
- Mięso spożywaj z umiarem,
- Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców,
- Ogranicz spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych,
- Zachowaj umiar w spożyciu cukrów i słodyczy,
- Ogranicz spożycie soli,
- Spożywaj codziennie co najmniej 2 szklanki mleka (jogurtu, kefiru),
- Jedz 4-5 posiłki w ciągu dnia,
- Jedz pełnoziarniste pieczywo,
- Zadbaj o to, aby w Twojej diecie były tylko wartościowe produkty i potrawy,
- Unikaj pojadania między posiłkami, szczególnie produktów bogatych w tłuszcz, cukier, sól.
Ola i Dominika :Dziękujemy bardzo za wywiad :-)
Pani higienistka :Proszę bardzo
GRUPA 2
Ewa i Agnieszka wykonały gazetkę szkolną.
GRUPA 3
Ola i Ania przeprowadziły i opracowały ankietę.
Wśród uczniów gimnazjum została przeprowadzona ankieta mająca odpowiedzieć na pytanie Jakie są nawyki żywieniowe wśród młodzieży szkolnej?
Wyniki ankiety przedstawiają się następująco:
-
W pierwszym pytaniu uczniowie odpowiedzieli, że najchętniej piją sok
-
W następnym pytaniu uczniowie odpowiedzieli, że zdarza im się spożywać chipsy
-
Kolejne pytanie dotyczyło Fast food`ów, uczniowie
odpowiedzieli, że zdarza im się je spożywać
-
Zdaniem większości uczniów spożywanie tych samych posiłków nie jest zdrowe
-
Większość uczniów spożywa owoce i warzywa 2 razy dziennie
-
Najczęściej uczniowie spożywają 3 posiłki dziennie
-
Na pytanie, co najczęściej bierzesz do szkoły na 2 śniadanie uczniowie odpowiedzieli, że są to kanapki
-
Uczniowie najczęściej jadają kolację między godziną 18-20
-
Ostatnie pytanie dotyczyło wiedzy uczniów o zdrowym odżywianiu, większość uczniów odpowiedziało, że wie, co znaczy zdrowo się odżywiać
GRUPA 4
Luiza, Ola i Adrianna przygotowały plakat i zorganizowały akcję: „Zdrowa kanapka na drugie śniadanie”.
Na zakończenie projektu, z produktów przyniesionych przez uczniów naszej szkoły, dziewczęta przygotowały pyszne i zdrowe kanapki, którymi każdy kto miał ochotę mógł się poczęstować.

Zuzanna Stroińska