VII Powiatowy Konkurs Historyczny
„Chrzanów i okolica w okresie staropolskim”
Uczennice klasy VI a Szkoły Podstawowej: Julia Kujawska i Natalia Naleśnik, przygotowane przez Jadwigę Szumniak- Zdonek, wzięły udział w I etapie VII Powiatowego Konkursu Historycznego „Dla przeszłych i przyszłych lat”, edycja 2018 „Chrzanów i okolica w okresie staropolskim” zorganizowanym przez Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich.
Dzięki uzyskaniu wysokiego wyniku dziewczęta zakwalifikowały się do szczebla powiatowego i 4 kwietnia 2018 r. wezmą udział w kolejnym etapie.
Młodym pasjonatkom zgłębiającym lokalną historię życzymy kolejnych sukcesów!
Jadwiga Szumniak- Zdonek
IV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
W dniu 12 marca 2018 r. Amelia Wierzba wzięła udział w eliminacjach wojewódzkich IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Instytucje wspierające to Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Polski Związek b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Uczennica II a Gimnazjum wystąpiła w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Krakowie przed jury w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Kuta (Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”), Ewa Romaniak (aktorka teatralna i filmowa), dr Marcin Chorązki (historyk, OBEN IPN w K
Wycieczka do Wieliczki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Wieliczki.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież przeciwdziała pożarom”
W dniu 15.03.2018r. odbyły się eliminacje do etapu gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież przeciwdziała pożarom”
Do konkursu w kategorii I szkoły podstawowej zgłosiło się 14 uczniów:
I miejsce z wynikiem 13/15pkt. zajęła Julia Hodur z klasy 3a SP
II miejsce Oliwier Mossakowski 6a SP
1% dla Zespołu Szkół w Żarkach
Drodzy Rodzice i inni Darczyńcy!
Od 2004 roku możemy wybrać, na co przekazać 1% swojego podatku. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji „1% dla placówek edukacyjnych”. Kolejny raz mamy szanse wesprzeć działania organizacji pracujących na rzecz wspólnego dobra.
Ty także możesz do nas dołączyć i aktywnie wpływać na edukację swojego dziecka. Ponieważ pieniądze w rzeczywistości pochodzą ze skarbu państwa propozycja nasza nie niesie dla Państwa żadnych skutków finansowych, a będzie istotną pomocą w realizowaniu przez nas zadań edukacyjnych i wychowawczych.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w LCK
Uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół w Żarkach wraz z nauczycielami 1 marca 2018 roku wpisali się w ogólnopolskie obchody święta i uczestniczyli w prelekcji pt. Księża Niezłomni wrogami nowego systemu? Ks. Michał Rapacz i ks. Franciszek Flasiński. Wykład, bogato ilustrowany materiałami źródłowymi, został wygłoszony przez Luizę Trybuś- kustosza Muzeum w Chrzanowie. Autorka przedstawiła przyczyny prześladowań księży katolickich po II wojnie światowej, które doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń. W 1946 roku w Płokach i w Libiążu- miejscowościach leżących na przeciwległych krańcach powiatu chrzanowskiego- doszło do zabójstw księży- Michała Rapacza i Franciszka Flasińskiego. Prelegentka ukazała drogę życiową, działalność i osiągnięcia duchownych. Podkreśliła zaangażowanie kapłanów w sprawy wiernych, parafii i ojczyzny, wskazała na wsparcie, jakiego udzielali żołnierzom AK or
Spektakl interaktywny z elementami języka angielskiego pt. "Pipi nadchodzi"
27 lutego 2018r. przedszkolaki i uczniowie klas 1-4 Szkoły Podstawowej obejrzeli przedstawienie w wykonaniu Teatru TAK.
Scenariusz spektaklu oparty był na powieści Astrid Lindgren „Pippi wchodzi na pokład”.
Pipi - sprytna, rezolutna dziewczynka mieszka sama w willi Śmiesznotce i czeka na powrót taty, Efraima Pończochy, prawdopodobnie króla murzyńskiego. Podczas jego nieobecności Pipi bawi się w berka z policjantem, ucząc go przy tym angielskich nazw dzikich zwierząt i wraz z przyjacielem Tommym zbiera przeróżne skarborzeczy. Następnie przenosi się do amerykańskiej szkoły, gdzie tańczy cha-chę, a nie mogąc się doczekać na swoje urodziny, postanawia skrócić tydzień wywołując Szamana z egzotycznego Laosu. Co wynika z tych czarów...? Dzieci przekonały się w czasie przedstawienia.
Teatr Tak zaprosiła do naszej szkoły pani Jolanta Adryan.
Klasy piąte w Parku Trampolin JumpWorld.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Klasy piąte w Parku Trampolin JumpWorld..
Bal Karnawałowy
Dnia 8 lutego 2018 r. odbył się w świetlicy bal karnawałowy. Dzieci, które uczęszczają na zajęcia świetlicowe brały udział w różnorodnych konkursach i zabawach (tanecznych, zręcznościowych, rysunkowych). Pięknie przebrani zwycięzcy otrzymali upominki. Atrakcją było również malowanie twarzy. Pani Jadwiga Hodur wykonywała każdemu dziecku według życzenia kolorowe makijaże wybranych bohaterów bajek, zwierząt (lis, kotek, piesek, Myszka Minnie). Po balu dzieci mogły odpocząć i poczęstować się słodyczami, sokami, herbatą.
Udział w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia Libiąża
Uczniowie Gimnazjum w Żarkach pod opieką Magdaleny Doległo i Jadwigi Szumniak- Zdonek 25 stycznia 2018 roku uczestniczyli w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia Libiąża spod okupacji niemieckiej. Uroczystość miała miejsce przy obelisku na ulicy Obieżowej, upamiętniającym wyzwolenia podobozu „Janinagrube”. Modlitwą, minutą ciszy i złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów oddano hołd poległym.
Konkurs na Libiąską Bajkę Profilaktyczną
Wiele pozytywnych emocji przyniosło pasjonatkom pisania
rozstrzygnięcie konkursu na Libiąską Bajkę Profilaktyczną, które miało miejsce 15 grudnia 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książki. Największe powody do radości miały laureatki- Aneta Horawa z klasy VII b Szkoły Podstawowej, która otrzymała wyróżnienie za bajkę pt. "Walka dobra ze złem" i Anita Kosowska z II a Gimnazjum nagrodzona III miejscem za opowiadanie pt. "Trzy wilki". Prace uczennic zostały opublikowane w zbiorze utworów poruszających problem przeciwdziałania uzależnieniom.
Miłośnikom pisania życzymy wielu oryginalnych pomysłów i lekkiego pióra, wszystkich zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie można przeczytać prace naszych laureatek.
Jadwiga Szumniak- Zdonek
LIterackie spotkania ze sztuką.
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Jadwiga Szumniak- Zdonek oraz Małgorzata Reguła-Dziki wraz z uczniami klasy VII b w grudniu 2017 roku zorganizowały zajęcia otwarte dla osób ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Przyjaźń.
Lekcja języka polskiego, odbywająca się w świątecznej atmosferze, połączyła starszych i młodszych w odkrywaniu wspólnych płaszczyzn literatury, historii, malarstwa i muzyki. Seniorzy przygotowali piękne czytanie fragmentów utworu pt. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wiesława Matyja oraz Augustyna Szumniak w niepowtarzalny sposób zinterpretowały urywki powieści, ukazujące męczeństwo pierwszych chrześcijan za czasów Nerona. Z kolei Mateusz Bakun przywołał wybrane treny Jana Kochanowskiego. Zadaniem uczniów było odszukanie podobieństw i wskazanie różnic między literaturą, a plastyczną wizją zawartą w płótnach Henryka Siemiradzkiego ”Dirc
Dni języków obcych
W dniach od 9 do 11 stycznia br. odbyły się kolejne Dni Języków Obcych.
Uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wzięli udział w licznych konkursach.
Dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej malowały, rysowały i wyklejały piękne prace plastyczne na wybrany przez siebie temat. Konkurs nosił nazwę „Malowane najpiękniejszymi słowami” - najpiękniejszymi dla uczniów. Prace te można zobaczyć na parterze.
Zielono Nam!!!
Uczniowie klasy 4 a na lekcji przyrody dowiedzieli się, że rośliny doniczkowe nie tylko zdobią pomieszczenia, lecz także pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen. Jednocześnie nawilżają i oczyszczają powietrze.
W związku z tym, jako kolejny projekt przyrodniczy, postanowili założyć „szkolną uprawę” roślin doniczkowych. Dzięki ich staraniom ukwieciliśmy dwie sale klasowe.
Cztery pory roku w przyrodzie
W ramach szkolnego przyrodniczego projektu „Cztery pory roku w przyrodzie” uczniowie klasy 4a pod kierunkiem nauczycielki przyrody Marioli Paliwody-Bolek przeprowadzili szereg interesujących działań.
Lato:
-uczniowie dokonywali licznych obserwacji otaczającej przyrody,
-wyznaczali kierunki za pomocą kompasów, cienia i wykonanych przez siebie gnomonów,
Jasełka
Tradycją naszej szkoły jest wystawianie Jasełek w okresie bezpośrednio poprzedzającym Boże Narodzenie. W tym roku uroczystość ta odbyła się 22 grudnia.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy Va i Vb, którzy wraz z opiekunami p. Jadwigą Gucik, Ewą Olszowską i Zuzanną Stroińską przygotowali inscenizację świąteczną.
Mikołajki 2017
We wtorek 5 grudnia 2017r. uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami wzięli udział w „Spotkaniu mikołajkowym” zorganizowanym przez Dom Kultury w Żarkach. Pierwszym punktem programu były warsztaty świąteczne. Każda klasa miała do wykonania inne zadanie. Klasy pierwsze robiły stojące choinki, klasa druga wykonała choinkowe zawieszki, klasa 3b bombkowe stroiki, a klasa 3a piekła pierniczki, których zapach rozchodził się po całym budynku. Dzięki fachowości, zaangażowaniu i życzliwości pracowników Domu Kultury wszystkie prace wyszły pięknie i zachwycająco, a pierniczki smakowały wyśmienicie.
Warsztaty z języka niemieckiego.
W ostatnim dniu listopada młodzież naszego Gimnazjum wzięła udział w warsztatach języka niemieckiego organizowanych przez Instytut Goethego w Krakowie. Warsztaty były zorganizowane w formie zabaw i konkursów, przez co bardzo się podobały wszystkim uczestnikom.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty z języka niemieckiego..
Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 listopada 2017 roku uczniowie zostali zachęceni przez nauczycieli do czytania, ponieważ czytanie rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, pomaga odnieść sukces w szkole. Nauczyciele czytali uczniom na głos w 15 klasach SP i Gimnazjum. Były to głównie nowości zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz ulubione książki nauczycieli.
Godziny dzwonków
Wtorek 06.05.2025Galeria zdjęć
- brak danych