• Wydarzenia

        • Temat przewodni projektu realizowanego w naszej szkole brzmi "Poznaj swój region".

          13.11.2009r. zwiedzaliśmy Oczyszczalnię Ścieków w Chrzanowie.
           

           





          W dniu 5 grudnia br. odbył się na Uniwersytecie Śląskim pierwszy zjazd inaugurujący w ramach Ponadregionalnych Warsztatów Naukowych. Wzięli w nim udział nasi uczniowie.

          Program Warsztatów Naukowych:

          Zjazd I - Inaugurujący

          9.00 – 9.45 Prof. dr hab. Marek Zrałek –„Wielki Zderzacz Hadronów – czego oczekują

          fizycy?”

          9.45 – 10.25 Dyskusja – prof. dr hab. Marek Zrałek

          10.30 – 11.15 Dr Joachim Foltys -„Wirtualna przestrzeń gospodarcza w zarządzaniu

          organizacjami”.

          11.15 – 11.55 Dyskusja – dr Joachim Foltys

          12.00 – 13.00 O B I A D

          13.00 – 13.45 Prof. dr hab. Maciej Sablik -„Krótka opowieść z życia kapitału”.

          13.45 – 14.30 Dyskusja - prof. dr hab. Maciej Sablik

          14.35 – 15.20 Dr hab. Piotr Skubała . „Biologia uczy myśleć

          15.25 – 16.10 Dyskusja dr hab. Piotr Skubała

          16.10 – 16.20 Zakończenie ZJAZDU i podsumowanie

           

          24 kwietnia 2010r wzięliśmy udział w II zjeździe Ponadregionalnych Warsztatów Naukowych. Program zjazdu przedstawiał się następująco:

          10.00 – 10.15 Powitanie i komunikaty dr Joanna Samsel-Opalla
          10.15 – 11.00 „Cechy podzielności nie tylko przez 3 i 9”,
          prof. dr hab. Andrzej Sładek,
          11.15 – 13.00 Prezentacje prac uczniów. Omówienie wyników konkursu,
          wręczenie nagród
          13.00 – 14.00 Przerwa na obiad
          14.00 – 15.45 Sesja posterowa, dyskusja, niespodzianka
          16.00 Podsumowanie i zakończenie zjazdu

          UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY UCZESTNICZYLI W CYKLU DWUDNIOWYCH SZKOLEŃ „WARSZTATY AKTYWNOŚCI WŁASNEJ”

          CELEM PIERWSZEGO CYKLU WARSZTATÓW BYŁO:

          v            uświadomienie uczestnikom znaczenia uwarunkowań rozwoju zawodowego;

          v            poznanie zasad efektywnej współpracy;

          v            nabycie świadomości różnorodności zawodów, jakie mogą wykonywać ludzie;

          v            identyfikacja rodzajów grup zawodowych ze względu na środowisko, w jakim działają;

          v            nabycie umiejętności dokonywania klasyfikacji zawodów według struktury czynności wykonywanych przez pracowników;

          v            wprowadzenie do poznania własnych skłonności zawodowych;

          v            nabycie umiejętności dokonywania analizy wybranych zawodów pod kątem predyspozycji, jakich one wymagają od człowieka;

          v            zrozumienie sensu pracy człowieka.

           

          W trakcie zajęć prowadzonych przez doradców zawodowych zostały zastosowane testy, ćwiczenia i kwestionariusze służące poznaniu siebie, zbadaniu swoich możliwości i preferencji

           

          W maju 2010r szukaliśmy "Zielonych skarbów naszego regionu" podczas wycieczek po naszym regionie. Okazało się, że mieszkamy w pobliżu bardzo ciekawych i ładnych terenów nad rzeką Chechło.

          Zobacz zdjęcia w galerii: aktywny w szkole...

           

           

          Dnia 2 lipca 2010 roku w ramach projektu „Aktywny w szkole, aktywny w życiu” wybraliśmy się na tygodniowy obóz naukowy do Wisły.

          Wyruszyliśmy wczesnym rankiem spod budynku naszej szkoły                 w Żarkach. Około południa byliśmy już na miejscu. Zakwaterowaliśmy się,       a potem poznaliśmy okolicę wraz z grupą z Żor. W sobotę odwiedziliśmy skocznię im. Adama Małysza. Mieliśmy okazję zobaczyć skok słowackiego skoczka. Następnie spacerowaliśmy po pobliskich wzniesieniach. Dzień zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Najwięcej atrakcji było zaplanowanych na niedziele. Byliśmy w starej chacie, w Istebnej, gdzie mogliśmy posłuchać gry na nietypowych instrumentach. Następne udaliśmy się do Koniakowa, słynącego z koronek. Jechaliśmy trasą widokową przez Przełęcz Kubalonkę i Milówkę. Z Ochodzitej obserwowaliśmy piękną panoramę gór. Potem udaliśmy się do rynku w Żywcu. Kolejny punkt w planie to Węgierska Górka z fortami obronnymi oraz powrót przez Szczyrk. W poniedziałek rano wybraliśmy się do centrum Wisły, natomiast wieczorem miło spędziliśmy czas przy ognisku śpiewając piosenki. We wtorek poszliśmy z przewodnikiem do Kaskad Rodła, a w środę do Ośrodka Ekologicznego w Istebnej. Interesujące było także obejrzenie sportowych trofeów w galerii Adama Małysza. Na koniec znów byliśmy w centrum gdzie mieliśmy okazję spotkać grupy taneczne występujące na III Letnim Festiwalu Tańca, który poprowadził Piotr Galiński. Pobyt na obozie zakończyliśmy pożegnalną dyskoteką.

           

          Musieliśmy wracać do domu w czwartek. Choć wyjazd trwał tak krótko to na zawsze  w pamięci pozostaną nam spędzone chwile i zawarte znajomości.

          Zobacz zdjęcia w galerii: "obóz naukowy - Wisła"

           

          6 listopada 2010r. w Uniwersytecie Śląskim odbyły się III Ponadregionalne Warsztaty Naukowe. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie „Aktywni uczniowie”. Przygotowali prezentację multimedialną  Pt.„Festiwal Nauki w naszej szkole”.

          Podczas tych warsztatów  uczniowie prezentowali poster, który ilustrował, co działo się w szkole w pierwszym roku pracy w projekcie „aktywny w szkole- aktywny w życiu”. 

           

          W dniu 16 kwietnia 2011r. uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach wzięli udział w czwartym zjeździe w ramach Ponadregionalnych Warsztatów Naukowych.  Warsztaty realizowane są w formie jednodniowych zjazdów w Uniwersytecie Śląskim w ramach projektu „Aktywny w szkole-aktywny w życiu”. Każda ze szkół biorących udział w projekcie mogła wziąć udział w kolejnym konkursie oraz zaprezentować swoje dotychczasowe dokonania.

          Temat kolejnej edycji konkursu brzmiał „Przyroda w zabawce”. Celem konkursu było skonstruowanie działającej zabawki wykorzystującej znane prawa i zasady nauk przyrodniczych i technicznych. Gimnazjaliści z Żarek przedstawili dwie zabawki: „Ruchomy miś”- wykonawcami której były Kinga Czaplińska i Klaudia Kasparek z klasy II „a” oraz „Poduszkowiec” – Adrian Bałys i Piotr Cyganik z klasy III. Przebojem okazał się poduszkowiec. Pojazd poruszający się na poduszce powietrznej, napędzany dwoma odkurzaczami zasysającymi powietrze, został nagrodzony przez komisję konkursową oraz zdobył Nagrodę Publiczności.

          Na IV Ponadregionalnych Warsztatach Naukowych nagrodzona została również prezentacja przygotowana przez uczniów przedstawiająca nasze dokonania w ramach projektu. Hasłem przewodnim prezentacji były „Wycieczki Naukowe”.