• VI Festiwal Nauki

        •  

          VI Festiwal Nauki odbył się 6.06.2012 r. pod hasłem: „Aktywny w szkole aktywny w życiu od A do Z”.

           

           

          A-         jak aktywność.    W Słowniku Języka Polskiego czytamy: aktywny -  «przejawiający inicjatywę, biorący żywy udział w czymś».  To  określenie zachęciło nas do wzięcia udziału w programie „Aktywny w szkole, aktywny w życiu.

          B-         Jak Beneficjenci. Beneficjent czyli osoba czerpiąca zyski, profity z czegoś . Beneficjenci - to my. Było nas 52 osoby.

          C-        Jak  czas   trwania, cel.  Pracowaliśmy w projekcie przez trzy lata. Czas ten był czynnie spędzony, aż dotarliśmy do wyznaczonych celów.

          D-        Jak działania  - Działania grupowe pozwoliły nam doświadczyć, jak bardzo ciekawa może być nauka.  Dyrekcja wspierała nas w naszych dążeniach do zdobycia wiedzy, za co serdecznie dziękujemy.

          E-         Jak ekologia, E jak entuzjazm.  Z entuzjazmem zgłębialiśmy tajemnice przyrody najbliższej okolicy i problemy związane z ochroną środowiska w naszym regionie.  Efekty tej pracy zostały podsumowane podczas konkursu plastycznego, plakaty te dekorują salę.

          F-         Festiwale.  Zorganizowaliśmy 6 fantastycznych Festiwali Nauki, podczas których dzieliliśmy  się swoimi  działaniami, chwalili osiągnięciami. Zielone skarby naszego regionu”, Poznaj swój region, Uczymy się poprzez zabawę. Aktywny w szkole, aktywny w życiu od A-Z. to ogólna tematyka bogatych w treści festiwali.

                   Odbywały się konkursy, warsztaty dla uczniów SP i  gimnazjum . Uczyliśmy naszych młodszych kolegów, jak wykorzystać rośliny z najbliższego otoczenia sporządzając z nich  maseczkę pielęgnacyjną, krem ochronny czy mydło rumiankowe.  

          G-        geografia – „Poznaj swój region” to główny temat naszego projektu .

          G -    jak goście, naszych Festiwali. Gościliśmy podopiecznych z Fundacji Brata Alberta w Libiążu, Zespoły śpiewacze: Macierzanki, Wrzos, Zorza. Dzisiaj gościmy fotografa, oraz nauczyciela wraz z uczniami Zespołu Szkół w Libiążu.

          H-        Jak herbarium. Założyliśmy szkolne herbarium. W praktyce dowiedzieliśmy się w jakich sytuacjach mogą być pomocne zioła. H jak humor.  z humorem podchodziliśmy do naszych zadań , wesoło wykonywaliśmy projekty.

          I-            Jak informacja. Wiadomości o naszej pracy i działaniu ukazywały się na szkolnej stronie internetowej. I jak Integracja z innymi uczestnikami projektu  sprawiła nam wiele radości i pozwoliła nam lepiej się poznać.

          J-          Jak jedność. chociaż byliśmy z innych klas dogadywaliśmy się, pracowaliśmy w grupach i byliśmy jednością.  

           

          K-        Koła naukowe młodych, dzięki kołom naukowym jesteśmy bardziej kreatywni, koleżeńscy i uczestniczymy w wielu konkursach

          L-         Lekcje, Lekcja nie musi być nudna i odbywać się w Sali szkolnej. Często odbywały się w terenie podczas wyjazdów i wycieczek.

          Ł –    jak łamigłówki. Pani  dyrektor o wręczyła nagrody z konkursu  matematycznego „Łamanie głowy”.

          M-      motywacja pomimo lenistwa zawsze byliśmy gotowi do pracy. Motywowały nas efekty i spotkania w grupach.

                   M jak Makiety- wykonaliśmy na podstawie analizy wybranych fragmentów mapy topograficznej terenu Żarek i okolic.

          N-        nauka jaką zdobyliśmy pomogła nam na lekcjach i poza szkołą. W ramach projektu stworzony został specjalnie dla uczniów Biuletyn naukowy w wersji elektronicznej.

          O-        obozy naukowe. Wyjazdy do Wisły i Zakopanego pozwoliły nam odkrywać przyrodę,  uczyć się chronić środowisko i poznać wiele ciekawych zakątków.

          P-         Prezentacje multimedialne biorące udział w konkursach ogłoszonych przez Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe cieszyły się wysokim uznaniem. Ponadregionalne Warsztaty Naukowe- Celem była prezentacja działań i sukcesów uczniów działających w Kołach Naukowych Młodych. Hitem konkursu „Przyroda w zabawce” okazał się poduszkowiec, który wygrał wszystkie nagrody na Uniwersytecie. W kolejnym konkursie „Nasz projekt w pigułce” wyróżnienie zdobyła prezentacja „ W poszukiwaniu tajemnic projektu”.  Dziewczęta Klaudia, Kinga i Regina zostały wyróżnione w wielu konkursach.

           

          R- jak roboty, projektowaliśmy różnego rodzaju roboty z zestawów Lego Mind Storms. Ich działanie można obejrzeć podczas warsztatów na Sali gimnastycznej.

          S – jak sekcje. Każda z sekcji miała swojego opiekuna: matematyczno-naukowo- techniczna (pani Magdalena Tracz i Sylwia Koczoń) , przedsiębiorczości ( pan Marcin Włodarczyk) i informatyczna (pani Ewa Olszowska). 

                   Sekcje tworzyły zespoły uczniów pracujących metodą projektową nad ciekawymi zagadnieniami naukowo-technicznymi. Wybrane tematy  łączyły obszarowo matematykę, fizykę i biologię z elementami wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych. Działania w nowocześnie  i świetnie wyposażonych salach  umożliwiło rozwinięcie zainteresowań.

           

          T: tablica interaktywna, którą otrzymaliśmy w ramach projektu uprościła nam dostęp do różnych informacji oraz pozwoliła nam na własną twórczość. Tablica będzie jeszcze wykorzystana przez wiele lat jako pomoc dydaktyczna dla przyszłych gimnazjalistów. Zakupiono także liczne pomoce dydaktyczne do matematyki, biologii, fizyki, drukarki, projektor. Szkoła wzbogaciła się w sprzęt i pomoce na łączną kwotę 50 tyś

           

          U: jak Uniwersytet Śląski.  Nawiązaliśmy kontakt i współpracę z Uniwersytetem Śląskim,  głównym pomysłodawcą projektu. Sześciokrotnie  braliśmy udział w wykładach i konkursach na Uniwersytecie Śląskim gdzie poznaliśmy  studentów, wykładowców, zwiedzaliśmy  budynki przez co świat uczelni wyższej nie jest już dla nas  obcy. Prezentowaliśmy swoje projekty, braliśmy udział w konkursach.

           

           

          W: wycieczki jakie organizowała nam szkoła i warsztaty aktywności własnej powiększały naszą wiedzę o świecie

                   Wycieczki:

                   Łódź, Nysa Kłodzka, Nowy Sącz wycieczki piesze po okolicy Żarek i na Bukowicę, rowerowa do Wygiełzowa i na Lipowiec, ekologiczna do oczyszczalni ścieków i wysypisko śmieci w Balinie

                   Wystawy zdjęć z wycieczek były prezentowane na Festiwalach Nauki.

                   Wsparcie i pomoc – VIP- może więcej, to zajęcia wspierające w nadrobieniu zaległości w nauce realizowane w grupach 3-osobowych. Każdy z uczniów zakwalifikowanych do udziału w „VIP-ach” otrzymał do wykorzystania „Bon Edukacyjny VIP-a”. Dokument ten umożliwiał wykorzystanie 12 godzin miesięcznie na zajęcia wyrównawcze z jednego z przedmiotów: matematyka, fizyka, biologia.

                   Wsparcie i pomoc prowadzili nauczyciele: pani Barbara Dachowska, p.Lidia Matuszewska,  p.Anna Puchlerska.

           

          Z: jak zaangażowanie. z zaangażowaniem poznawaliśmy ciekawe miejsca naszego regionu. Z jak Zespół Szkół w Libiążu gości dzisiaj u nas z promocją szkoły, do której uczęszczają nasi absolwenci.

          Zdjęcia – na sekcji informatycznej poznaliśmy zasady  obróbki zdjęć, które można oglądać na przygotowanych przez nas plakatach.

          Z jak Zaświadczenia –koordynator projektu pan Marcin Włodarczyk wręczył zaświadczenia uczniom uczestniczącym w projekcie „Aktywny w szkole- aktywny w życiu”.

           

          Pan Stanisław Gucik z uczniami  z Zespołu Szkół w Libiążu przygotował prezentacje z elektroniki .

           

          Pan Karol Mroziewski  zapoznał uczniów z fotografią solarną.

           

          Po śniadaniu ekologicznym odbyły się   warsztaty z doświadczeniami i pokazami wg harmonogramu:

           

          Sala gimnastyczna – geografia – prezentacja skał, minerałów i skamieniałości  oraz pokaz robotyki

           

          Sala 202 –  Czym różni się implozja od eksplozji?, Czy kartka papieru uniesie szklankę wody?, Co z tą pompą? Na te i inne pytania odpowiedzą uczniowie klas trzecich szóstoklasistom

                     

                      Sala 203 –obserwacje mikroskopowe z biologii

                      Sala 211 – pokaz z matematyki 

                      Sala 212  - ćwiczenia z origami,

                     

                      Sala  210     - prezentacja prac z elektroniki  Z.S. z Libiąża    

                     

                      Sala  206   -   zajęcia z fotografii

                     

           

                      Sala 215   - projekt techniczno- wytwórczy dla  kl. 4a, b