• III Festiwal Nauki

        •  

          W dniu 27.01.2011r. odbył się w naszej szkole III Festiwal Nauki zorganizowany w ramach programu „Aktywny w szkole- aktywny w życiu”. Gościliśmy zespoły folklorystyczne działające na terenie Żarek, jak również wychowawców i podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Brata Alberta w Libiążu.

          Festiwal Nauki szczególnie został skierowany do uczniów klas szóstych szkoły podstawowej, dla których odbyły się warsztaty przedsiębiorczości. Podczas tego spotkania uczniowie gimnazjum dzielili się osiągnięciami pracy w sekcjach i zachęcali młodszych kolegów, aby w przyszłym roku podjęli się działalności w tym programie. Prace wykonane w sekcjach przedsiębiorczości, matematyczno- naukowo-technicznej i informatycznej można było obejrzeć na przygotowanej wystawie.

           

          Co robiliśmy w III semestrze naszej działalności?

           

          Sekcja matematyczno- naukowo-techniczna

          Na zajęciach w tym roku zajmowaliśmy się analizą metod przedstawiania zjawisk na mapach oraz interpretacją map topograficznych.

          Liczne ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności posługiwania się skalą i mapą. W ramach zajęć rozszerzyliśmy umiejętności obliczania różnicy wysokości między wysokością względną a bezwzględną.

          Analiza sposobów przedstawiania rzeźby terenu oraz określenie położenia geograficznego punktów, pozwoliły na przygotowanie materiałów do wykonania makiet. Podczas Festiwalu Nauki prezentowaliśmy cztery makiety wykonane na podstawie analizy wybranych fragmentów mapy topograficznej terenu Żarek i okolic.

          Opiekun: mgr Sylwia Koczoń

           

          Sekcja przedsiębiorczości

          W trzecim semestrze celem nadrzędnym było poznanie lokalnego rynku pracy. W ramach realizacji programu sekcji poznaliśmy przedsiębiorstwa funkcjonujące w pobliżu zamieszkania i odkryliśmy zależności między lokalizacją poznanego przedsiębiorstwa, a perspektywami rozwoju społeczności lokalnej.

          Mogliśmy poznać swoje możliwości oraz warunki niezbędne do podjęcia działalności gospodarczej. Podczas zajęć, ocenialiśmy szanse na sukces dla swojego pomysłu, oraz poznaliśmy formalne warunki podejmowania działalności gospodarczej. Zaznajomiliśmy się z możliwościami wyboru zawodu w naszej okolicy. Testy oraz ćwiczenia umożliwiły nam rozpoznanie swoich mocnych stron oraz predyspozycji zawodowych.

          W trakcie realizacji projektu wykorzystaliśmy technologie informatyczne i Internet.

          Opiekun: mgr Marcin Włodarczyk

           

          Sekcja informatyczna

          Na zajęciach koła informatycznego nauczyliśmy się podstaw programowania w języku Logo, pracując w  programie Logo Komeniusz.

          Logo jest stosowane w początkowym nauczaniu matematyki oraz jako język komunikacji dziecka z komputerem; odznacza się interakcyjnością, znakomicie przemyślanym, prostym zestawem operacji graficznych. Programowanie w Logo polega na definiowaniu prostych czynności, z których następnie buduje się rozwiązanie postawionego problemu. Język Logo jest językiem proceduralnym i programowanie w nim polega na tworzeniu procedur, rozwiązujących konkretne zadanie. Zaletą, bardzo cenną dla początkujących, jest łatwość programowania rysunków w grafice żółwia. W Polsce język Logo jest powszechny.

           

          W ramach zajęć rozszerzyliśmy umiejętności obsługi WORDA. Wykonaliśmy foldery o naszej miejscowości, na podstawie zebranych informacji w Internecie. Foldery  te zostały wyeksponowane na przygotowanym  posterze.

           

          Podczas Ponadregionalnych Warsztatów Naukowych, które odbyły się na Uniwersytecie Śląskim w październiku, przedstawiliśmy prezentację multimedialną nt II Festiwalu Nauki.

          Opiekun: mgr Ewa Olszowska