• V Festiwal Nauki

•

Dnia 10 lutego 2012 r. w Gimnazjum w Żarkach odbył się V Festiwal Nauki. W ramach Festiwalu zaproszeni uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez poszczególne sekcje.

Gimnazjaliści, działający w Kole Naukowym w sekcji informatycznej, mieli okazję pochwalić się swoim kolegom, czym zajmowali się na zajęciach w poprzednim semestrze. Wykorzystując klocki Lego Mindstorms konstruowali roboty, a następnie programowali je za pomocą komputera. Było to okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także do nauki programowania powstałej konstrukcji. Lego Mindstorms są doskonałym sposobem wprowadzania uczniów w elementy programowania. Poprzez zabawę młodzi konstruktorzy uczą się podstaw programowania, jak również rozwijają twórcze myślenie.

Oprócz zajęć konstruktorskich uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wycieczkach (piesza na Bukowicę, rowerowa na Lipowiec, autokarowa do Balina), poznając swój najbliższy region. W czasie tych podróży wykonali wiele zdjęć, które następnie na zajęciach opracowywali w programie Picasa. Zdjęcia wykorzystali do tworzenia ciekawych prezentacji multimedialnych. Później, podczas zajęć warsztatowych, przedstawili pokaz prezentacji, pokazali jak można je uatrakcyjnić i w jaki sposób powstają animacje. Następnie młodsi koledzy w ramach konkursu mieli za zadanie wykonać animacje do roboczej wersji prezentacji. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z warsztatów. Dzięki nim zdobyli kolejne informatyczne umiejętności, tak współcześnie przydatne każdemu uczniowi.

W sali 206 dla zaproszonych gości przygotowano pokaz z robotyki. Uczniowie poznali zasady projektowania, budowania i programowania robotów z wykorzystaniem zestawów LEGO Mindstorms, zakupionych w ramach projektu.

W sali 202 zorganizowano prezentację połączoną z wystawą skał i minerałów występujących w naszym regionie. Uczniowie szkoły podstawowej mogli dowiedzieć się m.in.: jak powstały złoża węgla kamiennego.  Dla uczestników zorganizowano konkursy, gry i zabawy.

Zobacz prezentacje multimedialne:

Wycieczka piesza na Bukowicę: http://zszarki.dl.interia.pl/Wycieczka_Bukowica.pdf

Wycieczka rowerowa na Lipowiec: http://zszarki.dl.interia.pl/wycieczka_rowerowa_Lipowiec.pdf