• Wycieczka do Rudna

26 kwietnia 2022 Pani Agnieszka Szeląg i Pani Paulina Bigaj udały się z uczniami klas siódmych na wycieczkę do Muzeum Agatów w Rudnie.

Na miejscu zobaczyliśmy projekcję filmu o przeszłości geologicznej Rudna oraz dowiedzieliśmy się nieco na temat Międzynarodowych Mistrzostw w Poszukiwaniu Agatów, które odbyły się w ubiegłym roku u podnóża Zamku Tenczyn.

Następnie udaliśmy się do sal ekspozycyjnych, aby podziwiać znalezione nieopodal muzeum okazy min. agatów, ametystów a także amonitów. Dowiedzieliśmy się z jakich okresów geologicznych one pochodzą, a także nauczyliśmy się rozpoznawać agaty.

Po zwiedzaniu udaliśmy się na poletko, gdzie młodzież przystąpiła do samodzielnego poszukiwania agatów. Uczniowie świetnie się bawili, a kilka osób znalazło bardzo ciekawe okazy, które zabraliśmy ze sobą na pamiątkę. Po wyczerpujących, ale i owocnych poszukiwaniach, odpoczęliśmy przy ognisku i zjedliśmy kiełbaski.

• Dzień Ziemi

22 kwietnia 2022 z okazji Dnia Ziemi uczniowie należący do Szkolnego Koła Ekologicznego wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół w Żarkach, Panem Marcinem Włodarczykiem, opiekunkami – Panią Agnieszką Szeląg i Panią Pauliną Bigaj oraz Panią Jadwigą Florek zorganizowali warsztaty z tworzenia lasów w słoikach dla instytucji oraz osób wspierających działania koła z zakresu edukacji ekologicznej oraz promowania ekologii.

Swoją obecnością oraz nieocenionym wsparciem zaszczycili nas:

• Pan Rafał Kosowski – Radny Województwa Małopolskiego

• Pan Bogusław Gucik – Sołtys wsi Żarki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Libiążu

• Pan Arkadiusz Pypłacz –Przewodniczący Zarządu  Międzygminnego Gospodarka Komunalna

• Pani Agnieszka Cora – Starszy inspektor w Związku Międzygminnym Gospodarka Komunalna

• Pani Teresa Wojciechowska – Dyrektor Libiąskiego Cenrtum Kultury

• Pani Anna Domin – przedstawicielka firmy Thermoplast

• Pani Paulina Kasprzyk – przedstawicielka firmy Thermoplast

• Pan Jakub Gier – przedstawiciel firmy Dan Cake

• Dyrektor Zespołu Szkół w Żarkach – Pan Marcin Włodarczyk

Podczas spotkania Dyrektor Zespołu Szkół Marcin Włodarczyk uroczyście wręczył laureatom konkursów ekologicznych (konkurs na pierwszą stronę broszury ZERO WASTE, oraz konkurs na karmnik ekologiczny) nagrody ufundowane przez Województwo Małopolskie, Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna oraz firmę Dan Cake.

Następnie, podczas słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców, uczniów oraz firmę Dan Cake, przybyli goście mieli okazję posłuchać o działaniach Szkolnego Koła Ekologicznego, naszych planach na przyszłość oraz po raz pierwszy zapoznać się z wydrukowaną ulotką ZERO WASTE.

Po prezentacji, uczestnicy spotkania wzięli udział w prelekcji na temat ekosystemów w zamkniętych naczyniach oraz własnoręcznie stworzyli lasy w słoikach, podczas warsztatów poprowadzonych przez Panią Jadwigę Florek. Wszyscy goście byli bardzo zaangażowani w tworzenie swoich kompozycji oraz dumni z efektu końcowego.

• ZERO WASTE-ulotka

Ulotka o tematyce ZERO WASTE – mały wielki sukces uczniów z Zespołu Szkół w Żarkach w promowaniu świadomości ekologicznej.

Końcem marca ukazał się owoc ciężkiej pracy Szkolnego Koła Ekologicznego – ulotka o tematyce ZERO WASTE, stworzona przy współpracy ze Związkiem Międzygminnym Gospodarka Komunalna oraz firmą Thermoplast Permanent Development S.A.

Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z naszego wspólnego sukcesu!

• Las w słoikach

11 kwietnia 2022 Uczniowie Szkolnego Koła Ekologicznego wraz z opiekunkami wzięli udział w prelekcji na temat ekosystemów zamkniętych w naczyniach, przeprowadzonej przez mamę jednej z naszych uczennic - Panią Jadwigę Florek. Następnie w imię idei Konfucjusza „ Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” - wszyscy stworzyli własne lasy w słoikach, które ozdobią ich pokoje.

Zajęcia były preludnium do warsztatów z tworzenia lasów w słoikach dla instytucji oraz osób wspierających działania Koła Ekologicznego na przestrzeni roku szkolnego. Wydarzenie odbyło się 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi.

• Konkurs ekologiczny

8 kwietnia 2022 w Zespole Szkół w Libiążu odbył się IV Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod patronatem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Młodzież w zespołach dwuosobowych rozwiązywała test teoretyczny na platformie Quizziz, rozpoznawała symbole ekologiczne oraz segregowała odpady.

W konkursie wzięło udział 18 zespołów, a nasze zdolne uczennice:

Emilia Krawczyk (7b) oraz Julia Hodur (7a) zajęły 4. miejsce. Gratulujemy!

• Sukces Patrycji

Patrycja Paliwoda, uczennica klasy 8A, otrzymała Wyróżnienie w VI Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania w Języku Angielskim zorganizowanym przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu książki „Alicja w krainie czarów.” Ocenie podlegały poprawność językowa, tempo i płynność czytania, interpretacja czytanego tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Gratulujemy!

Marzena Zakuła

• Szkolne Igrzyska Wielkanocne na wesoło

W środę, 13.04.2022 wzięliśmy udział w pierwszych Szkolnych Igrzyskach Wielkanocnych na wesoło zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski klas 4-8 oraz panie Dorotę Bakun i Zuzannę Stroińską.

Rywalizowaliśmy ze sobą w kilku konkurencjach, w których tematem przewodnim była pisanka. Było mnóstwo zabawy oraz czekoladowych jajek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Olga, Jagoda, Bartosz i Miłosz

• Dzień Bezpiecznego Internetu

W roku szkolnym 2021/2022 obchody DBI w naszej szkole odbywały się w marcu. Tegoroczne wydarzenie obchodziliśmy pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy razem”. W tym miesiącu odbył się cykl zajęć poświęconych bezpieczeństwu uczniów w sieci Internet

Zorganizowano konkursy:

- KONKURS NA PLAKAT plastyczny klasy IV-V,