• klasy pierwsze na EKO Pikniku
          • klasy pierwsze na EKO Pikniku

            27 maja odbyła się wspaniała zabawa w szkole: konkurencje sportowe, fotowoltaika,warsztaty pszczelarskie, rośliny i zwierzęta Babiogórskiego Parku Narodowego, wystawa gołębi pocztowych, segregacja odpadów, zabawa w teatr, ozdobne tatuaże, poczęstunek.

            Świetnie się bawiliśmy! Dziękujemy!

        • Wycieczka klasy 1 a i b do rzeźbiarza.
          • Wycieczka klasy 1 a i b do rzeźbiarza.

            18 maja br. uczniowie klas pierwszych byli w Pracowni Rzeźby Ręcznej-Galeria „Drzewiej”-w Porębie Żegoty.

             

            Pierwszaki brali tam udział w warsztatach rzeźbiarskich i malarskich. Efektem tych zajęć są: płaskorzeźba drewniana z kotkiem (obecnie wisi w klasie) i drewniane tulipany, które pomalowali na prezent dla swojej mamy z okazji Dnia Matki.

             

            Ponadto oglądali tam różne przedmioty i narzędzia z dawnych lat, wystawę wyrobów rękodzielniczych wykonanych przez różnych twórców ludowych i mini zwierzyniec. Nie zabrakło też ruchu: strzelanie z łuku (najlepsi dostali dyplomy i nagrody), rzuty podkową do celu, gra w piłkę, zjazdy na zjeżdżalni do piaskownicy.

             

            Na koniec wszyscy posilili się kiełbaskami z grilla i zakupili pamiątki. Czas był maksymalnie wykorzystany. Zadowolenie ogromne!

        • „Marsz naszej klasy”
          • „Marsz naszej klasy”

            Klasa 1b jak w piosence Pierwszoklasista „jest wspaniała, to przyjaciół grupa cała”, która chętnie zorganizowała Święto Kapelusza, Święto Koleżanek 8 marca, zabawę w teatr; przygotowała część artystyczną na „Powitanie Wiosny”, którą zaprezentowała przedszkolakom i klasom 1-3; odbyła warsztaty wykonywania palmy wielkanocnej; była w kinie i na wycieczce u rzeźbiarza.

        • Sesja edukacyjna „Ucieczki z AL. Auschwitz”
          • Sesja edukacyjna „Ucieczki z AL. Auschwitz”

            12 maja 2022 roku uczniowie klasy 7 b uczestniczyli w sesji edukacyjnej zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

            Wideokonferencja poświęcona została ucieczkom z niemieckiego obozu Auschwitz. W programie znalazły się: niezwykle interesujący wykład dr. Jacka Lachendro na temat ucieczek więźniów oraz projekcja fragmentów nagrań świadectw ocalałych: Augusta Kowalczyka, Kazimierza Piechowskiego i Jerzego Bieleckiego.

            Młodzież w ciszy i skupieniu słuchała prezentowanych treści, co świadczy o dużej dojrzałości. Postawa uczniów pozwala mieć nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będą uczestniczyć w konferencjach naukowych i warsztatach organizowanych przez Muzeum Auschwitz- Birkenau.


             

            Jadwiga Szumniak- Zdonek

        • Wycieczka do Pszczyny
          • Wycieczka do Pszczyny

                        5 maja uczniowie klasy 5 a i b oraz klasy 6 a pojechali wraz z wychowawcami, Panią Dorotą Bakun, Panią Magdaleną Doległo i Panią Jolantą Adryan, na wycieczkę do Pszczyny.

            Uczniowie wzięli udział w lekcji przyrody w Pokazowej Zagrodzie Żubrów i mini zoo, a potem w niezwykłej lekcji historii w czasie zwiedzania wyjątkowego Muzeum Zamkowego w Pszczynie - najpiękniejszej budowli rezydencjonalnej na Górnym Śląsku.
                        Historia życia i działalności rodziny Hochbergów została przybliżona uczniom w bardzo ciekawy sposób dzięki przygotowanym kartom pracy.
                        Spacer po Zabytkowym Parku Pszczyńskim dał chwilę na kontemplację budzącej się przyrody.
                        Wyjazd dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń estetycznych, które wzbogaciły sposób patrzenia na świat, a jak pisał Karol Kotłowski: „dbając o piękno stajemy się lepsi, szlachetniejsi i bogatsi”.

        • Wiwat! Wiwat! 3 Maj!
          • Wiwat! Wiwat! 3 Maj!

            Święto Narodowe Trzeciego Maja w naszej szkole uczczono 29 kwietnia.           

            Uczniowie klasy 5 a i b pod kierunkiem wychowawców, Pani Doroty Bakun i Pani Jolanty Adryan, pokazali prezentacje przedstawiające historyczne wydarzenia i postaci związane z przygotowaniem tej wyjątkowej Ustawy Rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.

                        Przed zaprezentowaniem materiału w klasach został odśpiewany hymn państwowy, a po zakończeniu pokazu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Konstytucji 3 maja w quizach. Dla milusińskich - przedszkolaków była słodka niespodzianka i zabawa w malowanie barw narodowych.

             

        • Laury dla Julii  Hodur
          • Laury dla Julii Hodur

            25 kwietnia 2022 r. Komisja Konkursowa przyznała Julii Hodur z klasy 7a tytuł laureata w drugiej międzynarodowej edycji konkursu IPN „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

            Uczennica wykonała pracę pod tytułem „W cieniu KL Auschwitz. Bohaterska akcja żołnierzy z Libiąża”. Kanwą scenariusza stały się wojenne wspomnienia Antoniego Tomery, który wziął udział w przejęciu uciekinierów z obozu koncentracyjnego.  Więźniami, którzy wydostali się na wolność 29 grudnia 1942 roku z Auschwitz byli: Niemiec Otto Kuesel (numer obozowy 2) oraz Polacy - Jan Komski (564), Bolesław Kuczbara (4308) i Mieczysław Januszewski (711).

            Praca, oparta na autentycznych opowieściach żołnierza AK z Libiąża, ukazywała dramatyczne wydarzenia w sposób niepozbawiony ciepła i odrobiny  humoru. Wartka fabuła i piękna strona plastyczna nie uszyły uwadze jury i przyniosły Julii kolejne, w pełni zasłużone  zwycięstwo.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

             

            Jadwiga Szumniak- Zdonek