• Zespół Szkół w Żarkach EKOSZKOŁĄ
          • Zespół Szkół w Żarkach EKOSZKOŁĄ

            23 listopada 2023r. w Domu Kultury w Borzęcinie odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną, 15. edycję Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła – Ekoprzedszkole – Ekouczeń.

            W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się o wynikach poszczególnych rund. Julia Hodur absolwentka naszej szkoły została EKOUCZNIEM 2023. Julia wygrała rundę I Projektu. Uczennica osiągnęła najlepszy wynik w teście z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Wykazała się też znaczną wiedzą na temat parków krajobrazowych województwa małopolskiego.

            Wśród nagrodzonych jest również Wiktoria Hodur. Uczennica klasy 6b zdobyła trzecie miejsce w rundzie IV – Album, zielnik. Wiktoria przygotowała piękny zielnik z roślinami typowymi dla gminy Libiąż, a w szczególności dla Żarek.

            Gratulujemy wyników i dziękujemy za zaangażowanie w projekt.

        • Gminny Turniej Tenisa Stołowego
          • Gminny Turniej Tenisa Stołowego

            W dniu 22.11.23 odbył się w naszej szkole Gminny Turniej Tenisa Stołowego w kategorii chłopców starszych -  drużynowy i indywidualny.

            Udział w turnieju wzięli chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 1 i ZS Żarki.

            W rywalizacji indywidualnej rozegranej systemem każdy z każdym wygrał uczeń SP1 Filip Gładys, a III.m zajął Bartosz Jesionowski. 

            Turniej drużynowy wygrał zespół SP1.

            Gratulujemy uczestnikom i życzymy powodzenia w turnieju powiatowym - 

            organizatorki: Zuzanna Stroińska, Dorota  Bakun.

             

             

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            17 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było zachęcenie uczniów do nadrobienia tabliczkowych zaległości. W tygodniu poprzedzającym konkurs uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia. w klasach 3-8 zostały przeprowadzone konkursy pozwalające wyłonić klasowych Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie dzielnie walczyli szybko mnożąc i dzieląc. Wszystkim uczniom dziękujemy za wspólne tabliczkowe zmagania, a tym, którzy uzyskali tytuł Eksperta serdecznie gratulujemy.
            Nauczyciele matematyki: Anna Puchlerska, Katarzyna Jania

        • Sukcesy Naszych Uczniów
          • Sukcesy Naszych Uczniów

            W dniu 13 listopada 2023 r. w Urzędzie Miejski w Libiążu zostały wręczone stypendia i wyróżnienia Burmistrza Libiąża.

            Za sukcesy sportowe w dyscyplinach indywidualnych stypendium otrzymała Julia Bolek - absolwentka Szkoły Podstawowej.

            Za wyróżniające wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe stypendium otrzymała Julia Hodur – absolwentka Szkoły Podstawowej. Julia otrzymała również nagrodę im. Heleny Kmieć przyznaną przez Prezesa Katolickiego Stowarzyszenia  Wychowawców.

            Za wyróżniające wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe stypendium otrzymała Wiktoria Hodur – uczennica klasy 6b Szkoły Podstawowej. Wiktoria otrzymała również nagrodę  dla najlepszego ucznia Gminy Libiąż 2023.

            Gratulujemy!!!

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

            10 listopada 2023 roku uczniowie, nauczyciele i przybyli goście uroczyście świętowali 105 rocznicę powrotu Polski na mapy Europy.
            To ważne wydarzenie zyskało piękną oprawę artystyczną. Program został przygotowany przez uczniów klas szóstych pod opieką wychowawców: Jadwigi Szumniak- Zdonek oraz Zuzanny Stroińskiej. Poprzez taniec w symboliczny sposób ukazano upadek Polski oraz dramatyczną walkę  Polaków o odzyskanie ojczyzny. Występowi towarzyszyły współczesne pieśni patriotyczne. 

            Licznie przybyli goście, którzy reprezentowali lokalne organizacje i stowarzyszenia, wystąpili na scenie w tradycyjnym repertuarze. Pensjonariusze Dziennego Domu "Senior+" w Libiążu, Zespół Śpiewaczy "Wrzos", "Macierzanki" z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowali piękne wykonania powszechnie znanych piosenek i zachęcili widownię do wspólnego śpiewania.
            Finał programu artystycznego okazał się niespodzianką, bowiem na scenie pojawili się absolwenci naszej szkoły ze swoimi dziećmi. W pięknym i wzruszającym repertuarze usłyszeliśmy Krzysztofa Tyrańskiego z córką Wiktorią,  Ewelinę Kożuch z synem Bartłomiejem oraz Urszulę Ziajkę z Julią.
            Ważnym akcentem było uhonorowanie niezwykłymi bukietami kwiatów dwóch wspaniałych twórczyń ludowych  i animatorek kultury od dziesięcioleci współpracujących ze szkołą- Pani Stanisławy Norys i pani Stanisławy Dęsoł w 75. rocznicę powołania do życia KGW w Żarkach. 
            Zaproszeni gości mieli okazję podzielić się wrażeniami podczas wspólnego poczęstunku. Artystyczne temperamenty wzięły jednak górę. Wojciech Kosowski- miłośnik tradycji lokalnej- na harmonijce ustnej zagrał wiązankę pieśni legionowych, a "Macierzanki" brawurowo wykonały przyśpiewki na pożegnanie przybyłego na uroczystości Rotmistrza Ryszarda Sobieraja - Prezesa Towarzystwa Krzewienia Tradycji Polskiej w Chrzanowie.
            Wspólnotowy charakter obchodów unaocznił, jak bardzo miłość do Małej Ojczyzny przekłada się na codzienne działania i umiłowanie Polski.

        • Podziękowanie prezydenta RP za udział w Narodowym Czytaniu 2023
          • Podziękowanie prezydenta RP za udział w Narodowym Czytaniu 2023

            Zespół Szkół w Żarkach jako podziękowanie za udział w 12. odsłonie Narodowego Czytania otrzymał list gratulacyjny od Pary Prezydenckiej- Pana Andrzeja Dudy i Pani Prezydentowej- Agaty Kornhauser- Dudy oraz egzemplarz pięknie wydanej powieści pt. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej z pamiątkowym wpisem.

            Czujemy się zaszczyceni wyrazami uznania i jednocześnie wyrażamy naszą radość, że byliśmy uczestnikami tak ważnego wydarzenia, jakim jest wspólne odkrywanie piękna dzieł klasyki polskiej.

            Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania

            i przeprowadzenia kolejnej edycji Narodowego Czytania w naszej szkole.

             

            Małgorzata Reguła – Dziki

            Nauczyciele Poloniści

        • Laureatki Konkursu Recytatorskiego w Chrzanowie
          • Laureatki Konkursu Recytatorskiego w Chrzanowie

            6 listopada 2023 roku Alicja Bogacz, Maria Buchała oraz Julia Ziajka wzięły udział w powiatowym etapie Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego  „Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym”. Eliminacje odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej filia w Chrzanowie. Sposób, w jaki uczestniczki wygłosiły wiersze Wisławy Szymborskiej, spotkał się z uznaniem jury. Maria Buchała i Julia Ziajka otrzymały tytuły laureatek i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego w Krakowie.

            Miłośniczkom poezji serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas gali finałowej w stolicy Małopolski.

        • Warsztaty językowe- EuroWeek
          • Warsztaty językowe- EuroWeek

            Po raz piąty już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach językowych EuroWeek. Tym razem pojechaliśmy do Różanki. Uczniowie klas szóstych i 5b w dniu 28.09. br pod opieką organizatorki, p. Jolanty Adryan,  p. Zuzanny Stroińskiej i p. Doroty Bakun wyruszyli do odległej o prawie 300 kilometrów Kotliny Kłodzkiej.

            Uczennica klasy 6b, Malwina Jamka, tak opisała nasz wyjazd:

            Na EuroWeek poznaliśmy wolontariuszy z Gruzji, Kolumbii, Indii, Brazylii i Włoch. Dzień zaczynał się pobudką o godzinie siódmej, co niektórym dawało w kość. Śniadanie mieliśmy o 8.20, a po nim rozpoczynały się zajęcia, na których tańczyliśmy i oglądaliśmy prezentacje na temat krajów, z których pochodzili wolontariusze. Poznaliśmy ich tradycje, języki i święta. Po krótkich przerwach mieliśmy kolejne zajęcia, które trwały do wieczora. Pomiędzy warsztatami mieliśmy jeszcze obiady i kolacje. Nasze zajęcia najczęściej odbywały się w „small room”. Dostawaliśmy różne zadania aktorskie, gdzie musieliśmy odegrać wybrane sceny, a następnie zaprezentować je na „Night Show”. Były też zadania typu: zrobić reklamę i opisać produkt, który chce się sprzedać, napisać coś o sobie na narysowanym statku, stworzyć swojego superbohatera i opisać go i wiele więcej. Oczywiście wszystko, tak jak rozmowy, musiało odbywać się w języku angielskim.

            Po bardzo intensywnym dniu mieliśmy wieczorne dyskoteki, na których wszyscy się świetnie bawili. O godzinie 22.00 była już cisza nocna, więc każdy musiał wrócić do swojego pokoju i pójść spać.

            Myślę, że każdemu najbardziej podobały się zajęcia, na których musieliśmy narysować osobę, którą mieliśmy przed sobą. Prawie wszyscy płakali ze śmiechu!

            Jedynym minusem było słabo działające Wi-Fi, lecz nie był to wielki problem, ponieważ nie mieliśmy czasu na korzystanie z telefonów, tak dużo mieliśmy zajęć.

            W ostatni dzień pobytu każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat mówiący o tym, w czym zostaliśmy przeszkoleni i czego się nauczyliśmy. Po ich otrzymaniu pożegnaliśmy się z wolontariuszami i osobami z innych szkół, które tam poznaliśmy.

            W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku.

            Wszyscy miło spędziliśmy tam czas i przyjechaliśmy do Żarek zadowoleni. Każdy przywiózł ze sobą dobry humor i świetne wspomnienia, które na długo zostaną w naszej pamięci.

            Jolanta Adryan