• Niezapomniane chwile we wspólnym gronie
          • Niezapomniane chwile we wspólnym gronie

            Piękna pogoda towarzyszyła uczniom klasy 4 a, którzy 22 czerwca 2022 wraz z opiekunami Jadwigą Szumniak- Zdonek oraz Barbarą Klimczak udali się na wycieczkę do Mini Zoo w Inwałdzie. W swobodnej atmosferze dzieci spacerowały po malowniczym terenie, karmiły zwierzęta i robiły zabawne zdjęcia. Znalazł się także czas na psoty na placu zabaw i zajęcia rekreacyjne. A kiedy zmęczenie zaczęło dawać się we znaki, nie zabrakło gimnastyki dla szarych komórek. Świetne humory dopisywały także podczas przejażdżki ciuchcią, a śpiewy i żarty nie cichły aż do samych Żarek.

            Wspólny wyjazd przyniósł wiele radości.

            Oby zbliżające się wakacje były równie wesołe i pełne niepowtarzalnych atrakcji.

             

                                                                                   Jadwiga Szumniak- Zdonek

        • Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu  w roku szkolnym 2021/2022
          • Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2021/2022

            Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką Magdaleny Doległo i Jadwigi Szumniak- Zdonek umożliwiło uczniom działania na rzecz osób znajdujących się w potrzebie.
            W II semestrze praca wolontariuszy skoncentrowała się na udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przybysze spotkali się z życzliwym przyjęciem i uzyskali natychmiastowe wsparcie ze strony uczniów klas ósmych: Magdaleny Proksy, Kariny Kujawskiej, Karoliny Kosowskiej, Darii Kumali, Dominiki Sarnek i Aleksandry Trzepańskiej.
            Co tydzień na terenie szkoły organizowane były spotkania integracyjne dla dzieci ukraińskich. Podczas zajęć wspólnie bawiono się i w przystępnej formie uczono podstawowych zwrotów z języka polskiego.
            Młodzież aktywnie i z zainteresowaniem brała udział w zajęciach, mających na celu przede wszystkim wzajemnie poznanie się i budowanie relacji opartych na koleżeństwie i zrozumieniu.
            Wolontariuszki zaangażowały się również w pomoc nauczycielom klas I-III podczas zajęć otwartych. Uczestniczyły w warsztatach plastycznych z Kołem Gospodyń Wiejskich i pomagały w wykonaniu palm wielkanocnych.

            Młodzież działająca w Szkolnym Kole Wolontariatu wykazała się zaangażowaniem i dojrzałością. Samodzielnie przygotowywała scenariusze spotkań, które następnie konsultowała z nauczycielami. Wolontariuszki otoczyły dzieci ukraińskie stałą opieką. Wspólne przybywanie, inicjowanie rozmów, zabawy sprawiły, że przybyli uczniowie mogli lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji.

        • Dni Języków Obcych
          • Dni Języków Obcych

            13.06. oraz 15.06. obchodziliśmy Dni Języków Obcych.

            Z okazji Dni Języków Obcych klasa 7 b, pod opieką Pani Dagmary Dwornik, przygotowała prezentację oraz plakaty z ciekawostkami o Austrii. Dwie pary zatańczyły walca wiedeńskiego. Na koniec zaproszeni uczniowie układali puzzle z mapą Austrii.

             

            Klasy czwarte wzięły udział w konkursie plastycznym przygotowanym przez panią Jolantę Adryan pt. I’d like to visit… Uczniowie przygotowali piękne prace, które można już od kilku

            dni oglądać na holu na parterze.

             

            Oto wyniki tego konkursu:

            I miejsce - Wiktoria Hodur

            II miejsce - Maja Hajda i Selena Bolek

            III miejsce - Natalia Kulik oraz Malwina Jamka

            Wyróżnienie - Lena Robak i Paweł Włodarczyk

             

            Konkurs na prezentację multimedialną

            15.06. od godz. 9.00. uczniowie klas 5-8 przedstawiali prezentacje na temat wylosowanych wcześniej krajów: Węgier, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Turcji i Czech. Oceniało ich jury składające się z reprezentantów tych klas. Dowiedzieliśmy się wiele o tych państwach, ich historii, kulturze, tradycjach, językach i narodowych potrawach. Uczniowie w przebraniach zaprezentowali interesujące postacie historyczne i żyjące współcześnie, jak również ciekawostki o tych krajach. Mieliśmy też okazję podziwiać wspaniale wykonany chorwacki taniec ludowy w kręgu (klasa 5b).

             

            Oto wyniki konkursu:

            I miejsce - klasa 5b

            II miejsce - klasa 7b

            III miejsce - klasa 5a i 7a

             

            Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy mieli okazję ponownie zaprezentować jakieś ciekawe kraje. Dziękujemy za udział wszystkim uczniom oraz nauczycielom, a zwycięzcom konkursów gratulujemy wygranej.

             

            Jolanta Adryan

        • Pierwszaki w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu!
          • Pierwszaki w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu!

            Leśny Park Niespodzianek to niezwykły ogród zoologiczny, znajdujący się w Beskidzie Śląskim, na urokliwym zboczu górującej nad Ustroniem Równicy. To miejsce, w którym na 14 hektarach zarówno dzieci jak i dorośli mogą obserwować florę i faunę, a zwierzęta są tutaj na wyciągnięcie ręki. Szczególne wrażenie na odwiedzających Leśny Park Niespodzianek robią daniele i muflony, przemieszczające się swobodnie po całym terenie parku oraz pokazy lotów ptaków drapieżnych i sów.

            Park jest idealnym miejscem na pogłębienie wiedzy na temat flory i fauny. Na terenie parku znajduje się świetnie wyposażona Ścieżka Edukacyjna z niezwykłymi interaktywnymi zestawami, a także Centrum Przyrodniczo-Leśne.

            Pierwszaki miały również okazję kupić pamiątki i pobawić się na różnych urządzeniach dla dzieci. Z drugiej już wiosennej wycieczki wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

        • Dzień Dziecka na sportowo!
          • Dzień Dziecka na sportowo!

            1 czerwca uczniowie z klas 1-3 odbyli Bieg Tatara. Pokonywali trasę z wieloma przeszkodami. Jedni skończyli na półfinale z superowym medalem, inni zostali finalistami z nagrodami. Każdy dostał popkorn i wodę. Wróciliśmy bardzo bardzo zadowoleni! D Z I Ę K U J E M Y!!!

        • Pierwszaki z kl. „a” i „b” zostali Czytelnikami!
          • Pierwszaki z kl. „a” i „b” zostali Czytelnikami!

            To było ważne i atrakcyjne spotkanie!

            Na początku teatrzyk ilustracji kamishibai, który wywodzi się z Japonii, do sztuki Kumiko Yamamoto pt.”Szukając Maruderka”. Następnie: regulamin biblioteki, „Prośby książki”, ślubowanie, pasowanie na czytelnika, oglądanie wystawy książek, wypożyczanie pierwszej książki, prezenty: dyplom pasowania, zakładka do książki, zwiedzanie biblioteki. Duma nas rozpiera! Będziemy wypożyczać, dużo czytać i szanować książki!. Przecież obiecaliśmy !

        • Eko-piknik
          • Eko-piknik

            27 maja 2022 roku w naszej szkole odbył się Sportowy Eko – Piknik z okazji Dnia Dziecka.

            Na wydarzenie przybyli zaproszeni goście, oraz organizacje współpracujące z Zespołem Szkół w Żarkach, aby zaprezentować swoją działalność związaną z ekologią oraz ochroną środowiska. Uczniowie mieli okazję podejść do stoisk i porozmawiać z reprezentantami:

            • Babiogórskiego Parku Narodowego

            • Libiąskiego Centrum Kultury

            • Firmy Thermoplast

            • Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie

            • Koła Pszczelarskiego z Trzebini

            • Firmy Pełną Parą

            Szkolne koło Ekologiczne na swoim stanowisku dumnie prezentowało naszą ulotkę o ZERO WASTE

            Mogliśmy również podziwiać wystawę gołębi, przywiezionych przez PZG z Libiąża

            oraz spróbować wodę z prawdziwego saturatora, użyczonego przez Wodociągi Chrzanowskie.

            Podczas, gdy jedna grupa uczniów zwiedzała stoiska i brała udział w konkursach z zakresu ekologii, pozostali brali udział w zawodach sportowych, które odbywały się na hali łukowej. Po zakończonych zawodach oraz zwiedzaniu stoisk – wszyscy uczniowie mogli posilić się kiełbaskami z grilla sponsorowanymi oraz przygotowanymi przez Sołtysa Żarek wraz z Radą Sołecką.

            Pieczywo zafundował właściciel lokalnej piekarni – Pan Tomasz Lelito, a słodki poczęstunek przygotowała firma Dan Cake oraz rodzice naszych uczniów.

            Na koniec pikniku czekała jeszcze jedna atrakcja – strażacki pokaz pierwszej pomocy oraz prezentacja sprzętu ratowniczo – gaśniczego przeprowadzona przez OSP Żarki.

        • klasy pierwsze na EKO Pikniku
          • klasy pierwsze na EKO Pikniku

            27 maja odbyła się wspaniała zabawa w szkole: konkurencje sportowe, fotowoltaika,warsztaty pszczelarskie, rośliny i zwierzęta Babiogórskiego Parku Narodowego, wystawa gołębi pocztowych, segregacja odpadów, zabawa w teatr, ozdobne tatuaże, poczęstunek.

            Świetnie się bawiliśmy! Dziękujemy!

        • Wycieczka klasy 1 a i b do rzeźbiarza.
          • Wycieczka klasy 1 a i b do rzeźbiarza.

            18 maja br. uczniowie klas pierwszych byli w Pracowni Rzeźby Ręcznej-Galeria „Drzewiej”-w Porębie Żegoty.

             

            Pierwszaki brali tam udział w warsztatach rzeźbiarskich i malarskich. Efektem tych zajęć są: płaskorzeźba drewniana z kotkiem (obecnie wisi w klasie) i drewniane tulipany, które pomalowali na prezent dla swojej mamy z okazji Dnia Matki.

             

            Ponadto oglądali tam różne przedmioty i narzędzia z dawnych lat, wystawę wyrobów rękodzielniczych wykonanych przez różnych twórców ludowych i mini zwierzyniec. Nie zabrakło też ruchu: strzelanie z łuku (najlepsi dostali dyplomy i nagrody), rzuty podkową do celu, gra w piłkę, zjazdy na zjeżdżalni do piaskownicy.

             

            Na koniec wszyscy posilili się kiełbaskami z grilla i zakupili pamiątki. Czas był maksymalnie wykorzystany. Zadowolenie ogromne!

        • „Marsz naszej klasy”
          • „Marsz naszej klasy”

            Klasa 1b jak w piosence Pierwszoklasista „jest wspaniała, to przyjaciół grupa cała”, która chętnie zorganizowała Święto Kapelusza, Święto Koleżanek 8 marca, zabawę w teatr; przygotowała część artystyczną na „Powitanie Wiosny”, którą zaprezentowała przedszkolakom i klasom 1-3; odbyła warsztaty wykonywania palmy wielkanocnej; była w kinie i na wycieczce u rzeźbiarza.

        • Sesja edukacyjna „Ucieczki z AL. Auschwitz”
          • Sesja edukacyjna „Ucieczki z AL. Auschwitz”

            12 maja 2022 roku uczniowie klasy 7 b uczestniczyli w sesji edukacyjnej zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

            Wideokonferencja poświęcona została ucieczkom z niemieckiego obozu Auschwitz. W programie znalazły się: niezwykle interesujący wykład dr. Jacka Lachendro na temat ucieczek więźniów oraz projekcja fragmentów nagrań świadectw ocalałych: Augusta Kowalczyka, Kazimierza Piechowskiego i Jerzego Bieleckiego.

            Młodzież w ciszy i skupieniu słuchała prezentowanych treści, co świadczy o dużej dojrzałości. Postawa uczniów pozwala mieć nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będą uczestniczyć w konferencjach naukowych i warsztatach organizowanych przez Muzeum Auschwitz- Birkenau.


             

            Jadwiga Szumniak- Zdonek

        • Wycieczka do Pszczyny
          • Wycieczka do Pszczyny

                        5 maja uczniowie klasy 5 a i b oraz klasy 6 a pojechali wraz z wychowawcami, Panią Dorotą Bakun, Panią Magdaleną Doległo i Panią Jolantą Adryan, na wycieczkę do Pszczyny.

            Uczniowie wzięli udział w lekcji przyrody w Pokazowej Zagrodzie Żubrów i mini zoo, a potem w niezwykłej lekcji historii w czasie zwiedzania wyjątkowego Muzeum Zamkowego w Pszczynie - najpiękniejszej budowli rezydencjonalnej na Górnym Śląsku.
                        Historia życia i działalności rodziny Hochbergów została przybliżona uczniom w bardzo ciekawy sposób dzięki przygotowanym kartom pracy.
                        Spacer po Zabytkowym Parku Pszczyńskim dał chwilę na kontemplację budzącej się przyrody.
                        Wyjazd dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń estetycznych, które wzbogaciły sposób patrzenia na świat, a jak pisał Karol Kotłowski: „dbając o piękno stajemy się lepsi, szlachetniejsi i bogatsi”.

        • Wiwat! Wiwat! 3 Maj!
          • Wiwat! Wiwat! 3 Maj!

            Święto Narodowe Trzeciego Maja w naszej szkole uczczono 29 kwietnia.           

            Uczniowie klasy 5 a i b pod kierunkiem wychowawców, Pani Doroty Bakun i Pani Jolanty Adryan, pokazali prezentacje przedstawiające historyczne wydarzenia i postaci związane z przygotowaniem tej wyjątkowej Ustawy Rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją.

                        Przed zaprezentowaniem materiału w klasach został odśpiewany hymn państwowy, a po zakończeniu pokazu uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Konstytucji 3 maja w quizach. Dla milusińskich - przedszkolaków była słodka niespodzianka i zabawa w malowanie barw narodowych.

             

        • Laury dla Julii  Hodur
          • Laury dla Julii Hodur

            25 kwietnia 2022 r. Komisja Konkursowa przyznała Julii Hodur z klasy 7a tytuł laureata w drugiej międzynarodowej edycji konkursu IPN „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”.

            Uczennica wykonała pracę pod tytułem „W cieniu KL Auschwitz. Bohaterska akcja żołnierzy z Libiąża”. Kanwą scenariusza stały się wojenne wspomnienia Antoniego Tomery, który wziął udział w przejęciu uciekinierów z obozu koncentracyjnego.  Więźniami, którzy wydostali się na wolność 29 grudnia 1942 roku z Auschwitz byli: Niemiec Otto Kuesel (numer obozowy 2) oraz Polacy - Jan Komski (564), Bolesław Kuczbara (4308) i Mieczysław Januszewski (711).

            Praca, oparta na autentycznych opowieściach żołnierza AK z Libiąża, ukazywała dramatyczne wydarzenia w sposób niepozbawiony ciepła i odrobiny  humoru. Wartka fabuła i piękna strona plastyczna nie uszyły uwadze jury i przyniosły Julii kolejne, w pełni zasłużone  zwycięstwo.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

             

            Jadwiga Szumniak- Zdonek